Soğuk savaş sonrası dönemde bir güvenlikleştirme unsuru olarak Peştun kimliğinin Afganistan-Pakistan sınır sorunu üzerinden incelenmesi
Analysing the Pashtun identity as an instrument of securitization through the Afganistan-Pakistan border dispute in the post cold war period
- Tez No: 793984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN DİYARBAKIRLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Pakistan-Afganistan Durand sınır hattında yaşayan Peştun etnik toplumunun Kopenhag Okulu'nun öne sürdüğü güvenlikleştirme yaklaşımı çerçevesinde Pakistan ve Afganistan devletleri tarafından bir güvenlik sorunu olarak nasıl takdim edildiğini, güvenlikleştirme sürecine nasıl sokulduğunu analiz etmiştir. Sözlem analizleri neticesinde, Pakistan ve Afganistan siyasi aktörlerinin farklı dönemlerde ve siyasi koşullara göre Peştun kimdir? sorusuna verdiği cevaplar, kullandığı sıfatlar (söz-edimleri) çerçevesinde oluşturulan algının değişiklik gösterdiği görülmüştür. Bu algının siyasi aktörlere mobilizasyon imkânı verdiği, bu sayede normal siyaset kurallarının dışına çıkarak olağanüstü önlemler alabildikleri, atılan adımların ise alımlayıcı kitle tarafından büyük oranda meşru görüldüğü, dolayısıyla Pakistan'ın ve Afganistan'ın Peştun kimliği üzerinden başarılı güvenlikleştirme süreci gerçekleştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes, how the Pashtun ethnic community living on the Pakistan-Afghanistan Durand border line is presented as a security problem by the Pakistani and Afghanistan states and how it is included in the securitization process within the framework of the securitization approach put forward by the Copenhagen school. The answers given by the Pakistani and Afghanistan political actors to the question of who is the Pashtun and the perception created within the framework of the adjectives (speech-acts) they use, gave the actors the opportunity to mobilize. Pakistan and Afghanistan realized a successful securitization, thus it was able to go beyond the normal political rules and take extraordinary measures, which were largely regarded as legitimate by the audience.