Experiencing filmmaking in Turkey during covid-19 pandemic
Covıd-19 pandemisinde film yapım deneyimi
  1. Tez No: 794077
  2. Yazar: SAAD BIN HAIDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TUNA TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Pandemi günlük hayatımızın bir parçası olduğundan beri dünya dramatik bir şekilde değişim eğilimi içerisinde yer almaktadır. Film ve televizyon endüstrisi de Covid-19'dan belirgin bir şekilde etkilenen sektörlerden birisi olmuştur. Bu çalışma Pandemi sırasında film yapım projesini tamamlamaya çalışan İstanbul'daki uluslararası bir öğrenci olan benim bakış açımdan Covid-19'un film yapımına olan etkisine odaklanmaktadır. Bu nedenle bu çalışma, küresel film endüstrisinin Pandemi sürecindeki durumu ve yeni normale uyum süreci hakkında bir literatür taraması içermektedir. Çalışma benim film yapım deneyimim ve film projemin içeriği baz alınarak şekillendirilmiştir. Bu sebeple film projesinin özellikleri ve türüne dair görüşleri barındırmaktadır. Genel Olarak bu çalışma gerçekleştirdiğim film projesinin Pandemi sırasında film yapımı ve özdüşünümsel hikayeler anlatmak üzerine dayalı teorik bir temelini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the pandemic has been a part of our daily lives, the world has dramatically been in the direction of change. In fact, the film and television industry has been affected by Covid-19. This study focuses on the impact of Covid-19 on filmmaking from my perspective as an international student in Istanbul who tried to complete a film production project during the pandemic. That is why this study includes a literature review on the global film industry's condition during the pandemic and adjusting to the new normal. The study is constructed on my production experience and the production content; therefore, the discussions on the characteristics and genre of the production project are mentioned. Overall, this study constitutes the production project's theoretical base, including filmmaking during the pandemic and telling self-reflexive stories.