Ceza muhakemesi hukukunda seri muhakeme usulü
Accelerated trial procedure in criminal procedure law
  1. Tez No: 794092
  2. Yazar: TAHİR AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Nüfus artışı, bilim ve teknolojinin ilerlemesi gibi nedenlerle tüm dünyada suç ve suçlu sayısı giderek artmaktadır. Klasik cezalandırma anlayışı doğrultusunda görülen ceza davalarının uzun sürdüğü ve masraflı olduğu bilinmektedir. Bu durum, hukuk devletlerini, failin sorumluluğu kabul etmesine sonuç bağlayan ve ceza muhakemesi sürecini kısaltan alternatif usuller benimsemeye yöneltmektedir. Suçun failinin ikrarına dayalı pazarlık sistemi, Anglo-Sakson hukukuna ait bir kurum olup bu sistemin temel alınması ile geliştirilen benzer usuller birçok hukuk sisteminde yerini almıştır. Ceza muhakemesi sistemimize yabancı sayılabilecek bu kurum, mukayeseli hukuktaki benzerlerinden esaslı farklar içermekle birlikte 7188 sayılı yasa ile seri muhakeme usulü adı altında kabul edilmiştir. Şüphelinin özgür iradesi ile kabul etmesi halinde uygulanabilen, Cumhuriyet savcısının özellikle yaptırımları belirlemede etkin olduğu ve iddianame ile kamu davası açılmadığından teknik anlamda kovuşturma aşaması bulunmayan kovuşturmaya alternatif bir usul olarak düzenlenmiştir. Klasik ceza muhakemesine hakim ilkelere aykırılıklar barındıran usulün, uygulamada ortaya çıkaracağı sorunlarla birlikte özellikle yargıdaki iş yükünün azaltılmasına yönelik fayda sağlaması beklenmektedir. Usulün, başta adil yargılama hakkı bağlamında ceza muhakemesi ilkelerine uyumlu hale getirilmesi, failin bir anlamda bazı haklardan feragat etmesinin makul sayılabilmesi için yasa koyucu tarafından öngörülen güvencelerin etkinliğinin artırılması gerekmektedir. Üç bölümden oluşan tezin ilk bölümünde seri muhakeme usulünün tanımı, hukuki niteliği ve amacı ile benzer kurumlarla mukayesesi yapılmıştır. İkinci bölümünde usulün uygulanma şartları incelenmiş ve son bölümünde ise usulün uygulanması süreci ve sonuçları ele alınarak tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of crimes and criminals is increasing all over the world due to reasons such as population growth, the advancement of science and technology. It is known that criminal cases conducted in accordance with the classical understanding of punishment take a long time and are costly. This situation leads the states of law to adopt alternative procedures that result in the perpetrator accepting responsibility and shorten the criminal procedure process. The bargaining system based on the confession of the perpetrator of the crime is an institution belonging to Anglo-Saxon law, and similar procedures developed on the basis of this system have taken their place in many legal systems. This institution, which may be considered foreign to our criminal procedure system, contains fundamental differences from its counterparts in comparative law, but was adopted under the name of serial reasoning procedure by law No. 7188. It has been arranged as an alternative procedure to prosecution, which can be applied if the suspect agrees with his free will, the public prosecutor is especially effective in determining sanctions, and since there is no public trial with an indictment, there is no prosecution stage in technical terms. It is expected that the procedure, which contains contradictions to the principles prevailing in classical criminal procedure, will provide benefits, especially for reducing the workload in the judiciary, along with the problems it will cause in practice. It is necessary to harmonize the procedure with the principles of criminal procedure, especially in the context of the right to a fair trial, and to increase the effectiveness of the guarantees provided by the legislator in order for it to be considered reasonable for the perpetrator to waive some rights in a sense. In the first part of the thesis, which consists of three parts, the definition, legal nature and purpose of serial reasoning procedure were compared with similar institutions. In the second part, the conditions for the implementation of the procedure were examined, and in the last part, the thesis was completed by considering the process and results of the implementation of the procedure.