Cumhuriyetin ilk yıllarında Halkevlerinde kadın
Women in public houses in the first years of the Republic
  1. Tez No: 794098
  2. Yazar: FİGEN TÜMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNVER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
29 Ekim 1923 tarihinde kurulan Cumhuriyetin amacı muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmekti. Bu amaca ulaşabilmek için gerçekleştirilen inkılapların, halka ulaştırılması gerekiyordu. Bu doğrultuda hayata geçirilen inkılâplar yeni bir devlet ve toplum düzeni yaratmıştır. Yeni Türkiye'de Halkevleri de bu gelişime ciddi bir destek sağlamıştır. 1931'de kapatılan Türk Ocaklarının yerine kurulmuş ve resmi olarak 19 Şubat 1932'de açılmış olan Halkevleri; genç cumhuriyetin kültür atılımları, laikleşme ve çağdaşlaşma politikaları içinde özgün yapısıyla önemli bir yer tutmaktadır. Halkevlerinin cumhuriyetin ilk yıllarında üstlendiği önemli rol, içinde kadın üyelerin varlığı, kurumsal yapı içindeki çalışmaları, ortaya koydukları misyon oldukça anlamlıdır. Bu tez çalışmasında cumhuriyetin kadın konusunda sosyal, siyasal kazanımlarla ortaya koyduğu irade çerçevesinde kadının Halkevlerindeki konumu ele alınmaya çalışılmıştır. Araştırma ortaya konulurken, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, CHP Halkevleri Yayınları, 1990- 2020 yılları arasında yapılmış 50 adet tez çalışması, 61 adet Halkevi dergisi, dönemin ulusal ve yerel gazeteleri, araştırma ile ilgili kitaplar, makaleler incelenmiştir. Literatürde bu başlıkta bir çalışmanın olmaması araştırmayı özgün kılmaktadır. Bunun dışında Halkevleri literatüründe, kadın merkezli bir tez çalışması olarak önemli bir boşluğu dolduracaktır. Aynı zamanda dönemin şartlarını göz önünde tutan, tarafsız bakış açısıyla, ileride yapılacak çalışmalar için özgün ve bağımsız bir kaynak olarak yararlı olacağı düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: CHP, Halkevleri, Kadın, Mustafa Kemal ATATÜRK, Türkiye Cumhuriyeti,
Özet (Çeviri)
The aim of the Republic, which was founded on October 29, 1923, was to reach the level of contemporary civilizations. In order to achieve this aim, the reforms had to be delivered to the public. The reforms implemented in this direction created a new state and social order. Community Centers in the new Turkey also provided a serious support to this development. Community Centers were established in place of the Turkish Hearths, which were closed in 1931. Opened on February 19, 1932, the Community Centers occupy an important place with their unique structures within the young Republic's cultural initiatives, secularization and modernization policies. The presence of women members, their work within the institutional structure and the mission they put forward are very meaningful within the important role that the Community Centers assumed in the early years of the Republic. In this thesis, the position of women in the Community Centers has been analyzed within the framework of the Republic's will on the issue of women through social and political achievements. While the research was being conducted, the Prime Ministry Republican Archives, CHP Community Centers publications, 50 thesis studies conducted between 1990 and 2020, 61 Community Center magazines, national and local newspapers of the period, books and articles were examined. The fact that there is no study in the literature on this topic makes the research unique. Apart from this, it will fill an important gap in the literature on Community Centers as a women-centered thesis. At the same time, it is thought to be useful as an original and independent source for future studies with an impartial perspective that takes into account the conditions of the period. KEY WORDS: CHP, Community Centers, Mustafa Kemal ATATÜRK, Rebuplic of Turkey, Women.