Bireyselleştirilmiş eğitim programı geliştirme ekip üyelerinin program hazırlama sürecine ilişkin deneyimleri: Özel eğitim anaokulu örneği
Experiences of individualized education program development team members on program preparation process: A special education kindergarten sample
  1. Tez No: 794102
  2. Yazar: ECE GİZEM ARAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN BOZKUŞ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir özel eğitim anaokulundaki BEP geliştirme ekibinde yer alan ekip üyelerinin BEP hazırlama sürecine ilişkin deneyimlerinin derinlemesine incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen kullanılmıştır. Araştırmada Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki bir özel eğitim anaokulundaki üç özel eğitim öğretmeni, dört okul öncesi öğretmeni, bir okul idarecisi ve sekiz aileden oluşan toplam on altı katılımcıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri Nvivo 11 paket programı kullanılarak tümevarım analiziyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda ailelerin BEP hazırlama sürecinde yer alması gerektiği, bu süreçte özel eğitim öğretmenlerine daha fazla görev ve sorumluluk düştüğü sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçları BEP geliştirme toplantılarının yapılmadığını ancak resmiyette yapılmış gösterildiğini, okul idarecisinin ve okul öncesi öğretmenlerinin özel eğitim ve BEP hazırlama süreci hakkında bilgi eksikliği yaşadığını ortaya koymaktadır. Okulda rehberlik öğretmeninin olmamasından kaynaklı güçlükler yaşandığı da görülmektedir. BEP toplantısına katıldığını belirten ailelerin sene başında yapılan veli görüşmeleri ile BEP toplantılarını birbirine karıştırdığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the experiences of the members in the IEP development team in a special education kindergarten regarding the IEP preparation process. Phenomenological design, one of the qualitative research methods, was used in the research. Semi-structured interviews were conducted with a total of sixteen participants consisting of three special education teachers, four preschool teachers, a school administrator and eight families in a special education kindergarten in the Eastern Anatolia Region of Türkiye. The participants was selected via convenience sampling. Data were analyzed by inductive analysis by using Nvivo 11 program. As a result of the research, it was concluded that families should take part in the IEP preparation process and special education teachers should have more responsibilities in the process. The results of the research revealed that IEP development meetings were not held, but they are just pretended to be formally held, and that school administrators and preschool teachers have lack of knowledge on special education and IEP preparation process. It was also oberved that there were difficulties due to the absence of a guidance teacher in the school. It was also revealed that the families who stated that they attended the IEP meeting confused the parent-school meetings held at the beginning of the year with the IEP meetings.