Nature and process of aging in patra community: A sociological analysis
Patra topluluğunda yaşlanmanın doğası ve süreci: Sosyolojik bir analiz
- Tez No: 794124
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMAL AHMED CHOWDHURY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Shahjalal University of Science & Technology
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Patra Topluluğundaki yaşlanmanın doğasını ve sürecini incelemektedir. Yaşlanma, yaygın olarak bilinen bir yirminci yüzyıl olgusudur. Pek çok insan yaşlanmayı biyolojik bir süreç olarak görse de aslında o farklı kültürler tarafından yaratılmıştır. Yaşlanma sadece gelişmiş ülkelerde değil gelişmekte olan ülkelerde de görülmektedir. Diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler gibi Bangladeş'te de nüfus yaşlanması demografik geçişin doğal bir sonucu olarak görülüyor ve yaşlı nüfus dikkat çekici bir şekilde artıyor. Ülkemizde yaşlılar çok yönlü sorunlarla karşı karşıyadır. Ayrıca, Bangladeş'te yaşayan birçok azınlık grubu ana toplumdan sosyal olarak dışlanmış durumdadır. Patra Topluluğu, bu azınlık topluluklarından biridir. Ancak Patra Topluluğu'ndaki yaşlıların durumu henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Bu sorunu dikkate alarak yaşlanmanın doğasını ve yaşlanma sürecini Patra Topluluğunun sınıf, cinsiyet, gelir, aile yapısı ve yaş yapısının çeşitli yönleriyle ilişkilendirerek incelemekle ilgileniyorum.
Özet (Çeviri)
This paper explores the nature and process of aging in Patra Community. Aging is a widely known twentieth century phenomenon. Though many people regard aging as a biological process, in fact, it is created by different culture. It is observed not only in developed countries but also in developing countries. In Bangladesh, like other developed and developing countries, population aging is also considered natural outcome of demographic transition and here aged population is growing remarkably. In our country, the elderly people face multi-faceted problems. Another thing is that many minority groups, have been living in Bangladesh, are socially excluded from mainstream society. Patra Community is one of those minority communities. However, the situation of the elderly in Patra Community is yet to fully understand. By taking this problem into consideration, I am interested to explore the nature and process of aging relating it to various aspects of class, gender, income, family structure and age structure of Patra Community.