Karşılaştırmalı Hukukta Yasama Yetkisinin Devredilmezliği İlkesi
The principle of non-delegation of legislative power in comparative law
  1. Tez No: 794125
  2. Yazar: MUSTAFA ÇATTIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP LEVENT KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 447
Özet
Yasama yetkisinin devredilmezliği karşılaştırmalı hukukta kabul görmüş bir ilkedir. İlkenin varlığına rağmen karşılaştırmalı hukukta yasama yetkisinin yürütme erki tarafından sıklıkla kullanıldığı da açık bir olgudur. Birinci bölümde meselenin teorik çerçevesini ortaya koyabilmek adına temel kavramlar tanımlanmış, ilkenin kökenleri ve yetki devrinin sebepleri incelenmiş, yasama yetkisinin devri niteliğindeki hukuki işlemler sınıflandırılmıştır. İkinci bölüm devredilmezlik ilkesinin uygulamadaki görünümüne ayrılmıştır. Bu bağlamda, modern hükümet sistemleri temelinde seçilmiş olan ülke örneklerinde devredilmezlik ilkesi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Devredilmezlik ilkesi temelde yasama ve yürütme erkleri arasındaki ilişkiye dair olduğundan, yine söz konusu ilişki temelinde sınıflandırılan hükümet sistemleri karşılaştırma zemini olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The non-delegation of legislative power is an accepted principle in comparative law. Despite the existence of the principle, it is a clear fact that legislative power is frequently exercised by the executive organ in comparative law. To present the theoretical framework of the issue the first section defines the basic concepts, analyzes the origins of the principle and the reasons for the delegation of legislative power, and classifies the legal transactions that constitute the delegation of legislative power. The second part is devoted to the practical manifestation of the principle of nondelegation. In this context, the principle of nondelegation is analyzed comparatively in selected country examples based on modern governmental systems. Since the principle of nondelegation is basically related to the relationship between the legislative and executive powers, the government systems classified on the basis of this relationship have been chosen as the basis for comparison.