İlaç intoksikasyonu nedeniyle pediatri yoğun bakımda hospitalize edilen çocuklarda kardiyak yan etkiler ve ilaç intoksikasyounun sağ kalıma etkisi
The cardiac and survival effect of drug intoxication on pediatric patients who hospitalized at intensive care unit
- Tez No: 794231
- Danışmanlar: PROF. DR. HAZIM ALPER GÜRSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: İlaç intoksikasyonun çocuklarda kardiyak yan etkilerini gözlemleyerek dokümante etmek ve ilaç intoksikasyonu ile kardiyotoksisite ilişkisini araştırmak amaçlanmaktadır. Materyal ve Metotlar: Bu prospektif kesitsel çalışmaya, Ankara Şehir Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde Temmuz 2020- Şubat 2023 tarihleri arasında ilaç intoksikasyonu nedeniyle yatan 18 yaş altı hastalar dahil edildi. Laboratuvar tetkiklerinden troponin I, BNP, elektrokardiyografi, görüntüleme yöntemi olarak ekokardiyografisi bulunmayan hastalar çalışmanın dışında bırakıldı. Çalışmada 40 hastanın demografik, klinik, laboratuvar, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik değerlendirmesini içermektedir. İlaç intoksikasyonu nedeniyle ÇYBÜ'ye yatan hastalarda önceden hazırlanmış olan; hastaların yaşı, cinsiyeti, ek hastalık, düzenli kullanılan ilaç varlığı, alım nedeni, alınan ilaçlar, ilaç alımından sonra başvuru anına kadar geçen süre, başvuru semptomları, başvuru vitalleri, başvuru ve taburculuk EKG bulguları, EKO bulguları, laboratuvar sonuçları hasta dosyaları ve hastane kayıtlarından elde edildi. İstatistik hesaplamalar“SPSS 25.0 for Windows”kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 40 hasta dahil edildi. Hastaların 36'sı (%90) kız, 4'ü (%10) erkekti. Hastaların median yaşı 15,54 (2,0-17,9) idi. Hastaların ilaç maruziyeti ile hastaneye başvuru süreleri arasında geçen median süre 150 dk idi (30-1080 dk). Hastaların 30'unun (%75) suicid amaçlı, 9'unun yanlışlıkla (%22,50) ve 1'inin (%2,50) keyif amaçlı ilaç aldıkları tespit edildi. Hastaların 26'sı (%65) birden fazla farklı ilacı birlikte almışken, 14'ü (%35) tek ilacı yüksek dozda almıştır. En çok alınan ilaç grubu ağrı kesiciler idi (%28,6). Başvuru anında 10 hastada hipotansiyon, 9 hastada taşikardi ve 6 hastada bradikardi tespit edildi. Başvuru anında 2 (%5) hastanın BNP değeri, eşik değerin üzerinde tespit edilmiştir. Bu hastaların birinin tek ajan NSAİİ, birinin de çoklu ajana maruziyeti (Statin+ACE inhibitörü+Kalsiyum kanal blokörü) oldukları tespit edilmiştir. Hastaların median troponin I ve BNP değerleri sırasıyla negatif (
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to observe and document the cardiac side effects of drug intoxication in children and to investigate the relationship between drug intoxication and cardiotoxicity. Materials and Methods: Patients under 18 years of age who were hospitalized in Ankara City Hospital Pediatric Intensive Care Unit between July 2020 and February 2023 due to drug intoxication were included in this prospective cross-sectional study. Patients who did not have troponin I level, BNP level, electrocardiography, and echocardiography were excluded from the study. The study includes demographic, clinical, laboratory, electrocardiographic, and echocardiographic evaluations of 40 patients. Pre-prepared for patients hospitalized in the PICU due to drug intoxication; patients; age, gender, comorbidity, presence of regularly used medication, the reason for taking, medications taken, time from medication intake to the time of admission, admission symptoms, admission vitals, admission and discharge ECG findings, ECO findings, laboratory results obtained from patient files and hospital records. Statistical analysis was made by using“SPSS 25.0 for Windows”. Results: Forty patients were included in the study. Thirty-six (90%) of the patients were female and 4 (10%) were male. The median age of the patients was 15.54 (2.0-17.9). The median time between drug exposure and admission to the hospital was 150 minutes (30-1080 minutes). It was determined that 30 (75%) of the patients took drugs for suicidal purposes, 9 of them accidentally (22.50%), and 1 (2.50%) for pleasure. While 26 (65%) of the patients took more than one different drug together, 14 (35%) took a single drug at a high dose. The most commonly used drug group was painkillers (28.6%). At the time of admission, hypotension was detected in 10 patients, tachycardia in 9 patients, and bradycardia in 6 patients. At the time of admission, the BNP value of 2 (5%) patients was found to be above the threshold value. It was determined that one of these patients was exposed to a single agent NSAID and one of them was exposed to multiple agents (Statin+ACE inhibitor+Calcium channel blocker). Median troponin I and BNP values of the patients were negative (