Meme cerrahisi sonrası meme başı ve areolada (nipple-areolar compleks NAC) oluşan duyusal değişiklikler
Sensory changes in the breast head and areol (nipple-areolar complex= NAC) after breast surgery
- Tez No: 794233
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUZ HASDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Kadınlar meme koruyucu cerrahi (MKC) ve kitle eksizyonu operasyonları sonrası meme duyusunun korunmasından ziyade, memenin deformite, asimetri gibi şekilsel yanlarıyla daha çok ilgilenirler. Duyusal kayıplar ya da değişiklikler kadınların yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada meme cerrahisi geçirmiş fertil dönem kadınlarda, NAC'de, insizyonlar sonrası oluşan duyusal nörolojik hasarın diğer meme ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Meme cerrahisi geçiren 18-50 yaş arası 49 hasta'da NAC'deki duyu değişiklikler patoloji, anamnez, fizik muayene, duyu testleri (ince dokunma, kaba dokunma, ağrı, sıcak ve soğuk duyuları), pilomotor refleks ile areola ereksiyonu ve dokunma duyusu Semmes-Weinstein monofilaman testi ile değerlendirildi. Bulgular diğer meme ile karşılaştırıldı. insizyon tipi ile (circumareolar ve radier) his kayıplarının derecesi arsındaki ilişki incelendi. Bulgular: Çalışmaya katılan 49 hastanın yaş ortalaması 42,7±8,6 idi. Hastaların 8'inde radier, 41'inde circumareolar insizyon vardı. Hastaların tümünde cerrahi girişim yapılan meme ile diğer meme arasında his kaybı açısından anlamlı fark mevcuttu.49 hastadan 32 hasta sağ memeden,17 hasta sol memeden opere olmuştu. Opere olunan hastaların 8-i radier 41-i circumareolar insizyonlu idi. Somatik duyusal testlerden ince dokunma (p=0,017), soğuk (p=0,035) ve Semmes-Weistein monofilaman (p=0,003) testlerinde insizyon türü kıyaslandığında istatiksel anlamlı fark vardı. Radier kesi ile ameliyat edilen hastalarda bu duyular daha net algılandı. İki kesi kıyaslandığında sağlam ve opere memeler arasında, özellikle insizyonun olduğu kadranlarda tüm duyusal testlerde fark istatiksel açıdan anlamlı idi (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Women are more interested in the formal aspects of the breast such as deformity and asymmetry rather than the preservation of breast sensation after breast-conserving surgery (BCS) and mass excision operations. Sensory losses or changes negatively affect women's life quality. In this study, it was aimed to evaluate the sensory neurologic damage after incisions in NAC in fertile women who had undergone breast surgery, in comparison with the other breast. Materials and Methods: Sensory changes in NAC in 49 patients aged 18-50 years who underwent breast surgery, pathology, anamnesis, physical examination, sensory tests (fine touch, crude touch, pain, hot and cold sensations), pilomotor reflex and areola erection and tactile sense was evaluated with the Semmes-Weinstein monofilament test. The findings were compared with the other breast. The relationship between the type of incision (circumareolar and radial) and the degree of sensation loss was examined. Results: The age average of 49 patients participating in the study was 42.7±8.6. Eight of the patients had radial incisions and 41 had circumareolar incisions. There was a significant difference between the operated breast and the other breast in terms of sensation loss in all patients. 32 of 49 patients were operated on the right breast and 17 were operated on the left breast. 8 of the operated patients had a radial, 41 a circumareolar incision. When the incision type was compared, there was a statistically significant difference in fine touch (p=0.017), cold (p=0.035) and Semmes-Weistein monofilament (p=0.003) tests. These senses were perceived more clearly in patients who were operated with a radial incision.