Motosiklet ve karavan ile seyahat edenlerde belirsizliğin, duygusal iştah ve deneyime etkisi
The effect of uncertainty on emotional appetite and experience in motorcycles and caravans
- Tez No: 771535
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada rekreatif amaçlarla motosiklet ve karavan kullanan bireylerin profil özellikleri çerçevesinde; belirsizliğe tahammülsüzlük, olumlu ve olumsuz duygusal iştah ve pozitif ve negatif duygu durumları arasındaki ilişki incelenmektedir. Çalışmada öncelikle alanyazın taraması yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan 461 motosiklet ve karavan kullanıcısı oluşturmaktadır. Bireylere kendi istekleri doğrultusunda cevaplamak üzere çevrimiçi bir anket linki yollanmış ve gönüllülük esasında anket ile veri toplanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeğin geçerlilik ve güvenilirliğinin belirlenmesi amacıyla ölçeğe açıklayıcı faktör analizi yapılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeğe uygulanan açıklayıcı faktör analizi sonuçlarına göre; Kaiser-Meyer-Olkin örneklem yeterlilik ölçütü ve Barlett testi ölçeğin faktör analizine uygunluğunun ölçülmesi amacıyla uygulanmıştır. Veri seti üzerinden ölçeklerin iç tutarlılık anlamındaki güvenirlikleri Cronbach Alfa katsayısı ile hesaplanmıştır. Elde edilen değerler; ölçeğin güvenilirlik ve geçerlik düzeylerinin olumlu olduğunu göstermiştir. Betimsel ve korelasyonel türde gerçekleşen bu araştırmada elde edilen bulgulara göre, katılımcıların tümünün belirsizliğe tahammülsüzlük, olumlu duygusal iştah, olumsuz duygusal iştah, negatif duygu ve pozitif duygu ölçeklerinden almış oldukları puanlar, orta düzeyde olmakla birlikte, motosikletçilerin ölçek puanlarının karavancılara kıyasla daha yüksek olduğu ancak iki grup arasındaki bu farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Belirsizliğe tahammülsüzlük, olumlu duygusal iştah, olumsuz duygusal iştah, negatif duygu ve pozitif duygu ölçeklerinden alınan puanlar arasındaki ilişkilere bakıldığında, katılımcıların tümü üzerinden belirsizliğe tahammülsüzlük ile olumlu duygusal iştah ve olumsuz duygusal iştah puanlarının düşük düzeyde anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu, fakat bu iki değişken arasındaki ilişki motosikletçiler ve karavancılarda ayrı ayrı incelendiğinde ise istatistiksel düzeyde anlamlı ilişki olmadığı görülmüştür. Genel olarak ölçek puanlarının cinsiyete, taşıt kullanımına, eğitim düzeyine ve yaşa göre istatistiksel düzeyde anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Anlamlı farklılıklara bakıldığında, motosiklet kullanan kişilerin olumlu duygusal iştahlarının karavan kullanan kişilerden daha yüksek olduğu, evli bireylerin belirsizlik düzeyi ve olumlu duygusal iştah yaklaşımlarının bekâr bireylerden daha yüksek olduğu, ön lisans mezunlarının olumlu duygusal iştah yaklaşımlarının lisans ve lisansüstü mezunu olan kişilerden daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyinin ve duygusal iştahın pozitif duygu ve negatif duygu düzeylerine etkisinin belirlenmesi amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre; karavancıların belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri pozitif duygularını negatif yönde etkilerken, olumlu duygusal iştah ve olumsuz duygusal iştahlarının pozitif duygularını etkilemediği saptanmıştır. Karavancıların belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arttıkça pozitif duyguları azalmaktadır. Karavancıların belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arttıkça pozitif duyguları azalmıştır. Çalışmada motosiklet kullananlarda belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri, olumlu duygusal iştahları ve olumsuz duygusal iştahları, negatif duyguları ve pozitif duyguları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bunlar motosiklet kullanıcılarının belirsizliğe verdiği duygusal tepkilerin karavancılara göre daha az olduğunu, fakat belirsizlik karşısında her iki grubun da duygusal iştah değişkeninde etkilenmediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, within the framework of the profile characteristics of individuals using motorcycles and caravans for recreational purposes; The relationship between intolerance to uncertainty, positive and negative emotional appetite, and positive and negative emotional states is examined. In the study, first of all, a literature review was conducted. The population of the research consists of 461 motorcycle and caravan users living in Turkey. An online survey link was sent to individuals to answer according to their wishes, and data was collected by survey on a voluntary basis. In order to determine the validity and reliability of the scale used in the research, explanatory factor analysis was performed on the scale. According to the results of the explanatory factor analysis applied to the scale used in the research; Kaiser-Meyer-Olkin sample adequacy criterion and Barlett test were applied to measure the scale's suitability for factor analysis. The reliability of the scales in terms of internal consistency over the data set was calculated with the Cronbach Alpha coefficient. Obtained values; showed that the reliability and validity levels of the scale were positive. According to the findings of this descriptive and correlational study, the scores of all the participants on the intolerance of uncertainty, positive emotional appetite, negative emotional appetite, negative emotion and positive emotion scales were moderate, although the scale scores of motorcyclists were higher than those of caravan users. This difference between the groups was not found to be statistically significant. When the relationships between the scores obtained from the intolerance of uncertainty, positive emotional appetite, negative emotional appetite, negative emotion and positive emotion scales are examined, it is seen that intolerance to uncertainty and positive emotional appetite and negative emotional appetite scores have a low level of significant relationship over all of the participants. When the relationship was examined separately in motorcyclists and caravan users, it was seen that there was no statistically significant relationship. In general, it was observed that the scale scores did not show a statistically significant difference according to gender, vehicle use, education level and age. Considering the significant differences, it was concluded that the positive emotional appetites of the people who use motorcycles are higher than those who use caravan, the level of uncertainty and positive emotional appetite approaches of married individuals are higher than those of single individuals, and the positive emotional appetite approaches of associate degree graduates are higher than those with undergraduate and graduate degrees. In the study, multiple linear regression analysis was performed to determine the level of intolerance to uncertainty and the effect of emotional appetite on levels of positive and negative emotions. According to the results of the regression analysis; It was determined that while the level of intolerance to uncertainty of the caravan users affected their positive emotions negatively, their positive emotional appetite and negative emotional appetite did not affect their positive emotions. As the level of intolerance of uncertainty increases, the positive feelings of the caravan users decrease. As the level of intolerance of uncertainty increased, the positive emotions of the caravan users decreased. In the study, no significant relationship was found between the levels of intolerance to uncertainty, positive emotional appetites and negative emotional appetites, negative emotions and positive emotions in motorcycle riders. These reveal that the emotional reactions of motorcyclists to uncertainty are less than those of caravan users, but in the face of uncertainty, both groups are not affected by the emotional appetite variable.