Uzlet ile ilgili hadislerin tespit ve tahlili
The concept of seclusion in the hadits
- Tez No: 794274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sünnete uygun yaşam biçimi geliştirme, davet ve öğretme görevi bağlamında Müslümanlar için gerekli bir sürece işaret etmektedir. Özellikle küreselleşen dünyada bir Müslüman için sünnete erişim daha kolay olmakla birlikte sünnete bağlılık için zemin ve şartlar zorlaşabilmektedir. Hem dünya hem de ahiret mutluluğu için dengeli bir yaşam sürme İslam'ın bir emri olmakla beraber Hz. Muhammed'in hayatını incelediğimiz zaman bunu net bir şekilde görebiliyoruz. Uzlet hayatı günümüze kadar devamlı yaşanagelmiş bir olgu olup ve konu sadece İslam alemi için değil diğer dinlerde de sıcaklığını her daim korumuştur. Uzleti benimseyen kimi çevreler bazen ölçüyü kaçırıp toplumdan tam bir tecrit şeklinde münzevi bir hayata bürünmüşlerdir. İhtilatı benimseyenler ise uzletin zararlarının daha fazla olduğunu söyleyip toplumla iç içe bir yaşamı sürdürmüşlerdir. Her iki kesimin de haklı yanları olmakla beraber, asıl olan ölçüyü kaçırmadan zamanın ihtiyaçlarına ve çağın gereklerine göre sünnet ışığında bir hayat sürmektir. İslam dini vecibelerini yerine getirmek için insana toplumla iç içe olup yardımlaşmasını emrettiği gibi bazı zamanlarda da insanın nefsini arındırıp temizlemek için yalnız kalmasına da müsamaha göstermiştir. Çünkü insanlar farklı karakter ve mizaçlara sahip olabilmektedir. Böylece birinci kesime dinini muhafaza edip insanların arasına katılmayı emrettiği gibi, diğer kesime ise Mümin, yumuşak huylu, vakarlı, seven ve sevilendir diye telkinde bulunur. Böylece Müslüman birey fitne ve fesat ortamından uzak maslahat gereği kendisi ve ümmetin faydasına olabilecek durumu iyi analiz edip ona göre bir tavır sergilemiş olacaktır. Bu konuya biraz ışık tutma adına Hz. Muhammed'in hayatı ve konuyla ilgili hadisler ele alınmıştır. Çalışmamız giriş ve bir bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın kavramı, kapsamı, amacı ve yöntemi ele alınmıştır. Daha sonra ise uzletin anlam ve mahiyeti ele alınmış olup uzletin tarihsel gelişimine değinilmiştir. Araştırmada uzlet ile ilgili hadisler ele alınmış, bu hadisler senet ve muhteva açısından değerlendirmeye tabii tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Developing a lifestyle in accordance with Sunnah indicates a process required for Muslims in the context of the invitation and teaching task. It is easier for a Muslim to have access to Sunnah, especially in the globalized world, but groundwork and conditions can be difficult for commitment to Sunnah. It is an order of Islam to live a balanced life for both the world and the afterlife happiness. When we examine Muhammad's life, we can see it clearly. Seclusion is a phenomenon that has been happening all the time, and it has always kept its warmth in other religions, not just for the Islamic world. Some communities that adopted seclusion sometimes went beyond and assumed a solitary life in complete isolation from the society. Those who adopted complication (social relations) lived a life intertwined with society, arguing that the harms of seclusion were more. While both sides have right arguments, the main issue is to live a life in the light of Sunnah, without overdoing it, according to the needs and requirements of the age. Islam not only commands to cooperate with the society in order to fulfill religious obligations, but also tolerates being alone at some times to purify and cleanse the soul. Because people may have different characters and temperaments. Thus, as it ordered the first group to preserve their religion and join the people, it also ordered the other group that :“A believer is mild-tempered, dignified, loving and loved.”Thus, a Muslim person analyzes the situation that may be beneficial for himself/herself and the ummah, and act accordingly, as a necessity for the benefit of being away from the environment of corruption and mischief. For the purpose of shedding some light on this issue, the life of Muhammad and the hadiths related to the subject are discussed. Our work consists of one part. In this work; the concept, scope, aim and method of the research are discussed. Then, the meaning and nature of the seclusion are discussed and the historical development of the seclusion is mentioned.