Dokuzuncu ayda tek doz ve dokuzuncu-onbeşinci aylarda iki doz kızamık aşısı yapılan 5 yaş altı çocuklarda kızamık hastalığına karşı bağışıklık düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of measles immunity in children single dose vaccinated at ninth month and double dose vaccinated at ninth and fifteenth months
- Tez No: 79428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER AYCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
97 ÖZET Bu çalışmada, dokuzuncu ayda tek doz ve dokuzuncu-onbeşinci aylarda iki doz kızamık aşısı uygulanmış 2,3,4,5 yaş gruplarında toplam 258 çocuk araştırma kapsamına alınmıştır. Her iki grupta da, belirli kriterlere sahip (daha önce kızamık hastalığı geçirmemiş olması, immünitesini etkileyebilecek herhangi bir hastalığının olmaması, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı persentillerinin %3'ün üzerinde olması) her yaştan en az 30'ar çocuk alınması ve bunların cinsiyetlerine göre dağılımlarının eşit olması sağlanmıştır. İncelenen tüm çocukların %69.4'ünde kızamık aşısına bağlı seropozitivite saptanmıştır. Tek doz aşılanan 132 çocuğun % 71.2'sinde, iki doz aşılanan 126 çocuğun %67.5'inde seropozitivite saptanmıştır. Tek yada iki doz aşılananların serolojik durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0.05). Her iki grupta da seropozitivitenin beklenenden düşük olmasının en önemli nedeninin primer aşı yetmezliği olduğu, bununda esas nedeninin uygulama hataları olduğu düşünülmektedir. Her iki grupta da yaşlar ve cinsiyetler arasında seropozitivite yönünden önemli bir fark saptanmamıştır. İlk beş yaş içerisinde ikinci doz kızamık aşısı uygulamasının bir fark oluşturmadığı sonucuna varılmıştır. Bağışıklamada seropozitivitenin düşük olmasına neden olan primer aşı yetmezliğini engellemek için sağlık personelinin bağışıklama ve soğuk zincir kurallarına ait bilgilerinin, hizmet içi eğitimlerle sık sık yenilenmesi, ikinci doz aşılamanın zamanım saptamaya yönelik serolojik çalışmaların yapılması ve Türkiye'de kısmen uygulanan 15.ayda MMR uygulamasının sonuçlarının kızamık bağışıklaması yönünden tekrar gözden geçirilmesi, uygun bağışıklama programlarının uygulanması yönünden önemli olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
98 SUMMARY In this research 258 children between 2 and 5 years of age vaccinated once at nine months, and twice at nine, and fifteen months of age were investigated. Children with a history of measles, immunodefficiency or height and/or weight percentiles under 3% were not included in the study. In both groups at least 30 children from each age group equally distributed according to the sex were investigated. Seropositivity due to measles vaccination were determined in 69.4% of investigated children. 71.2% of 132 single-dose vaccinated, and 67.5% of 126 two-dose vaccinated children's samples were seropositive. There was no statistically significant difference between seropositivity of single dose, and two dose vaccinated children(p>0.05). The low seropositivity in both groups may be attributed to primary vaccine insufficiency which may be due to malpractices in vaccine transfer, and application. In both groups there was no satistically significant difference between age groups, and sexes. As a result, it is concluded that the second dose measles vaccination in first five years of life do not create a difference in seropositivity. In vaccination process, in order to prevent the primary vaccine insufficiency which leads to low seropositivity, the health personnel's knowledge about vaccination, and cold- chain requirements should be renewed with regular inservice framing. Serologic studies should be planned for accurate timing of the second dose vaccination, and the seropositivity outcomes of MMR(Measles- Mumps- Rubella) vaccine which is partly applied in Turkey should be reevaluated.