Örgütsel güven ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between organizational trust and organizational silence
  1. Tez No: 794413
  2. Yazar: BANU BOZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Eğitim örgütlerinde çalışan yönetici ve öğretmenlerin örgüt içindeki davranışları eğitimin niteliğini ve okulun kalitesini etkilediğinden dolayı örgütsel güven ve örgütsel sessizlik kavramları duyarlılık gerektiren kavramlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmada elde edilen bulgular ve sonuçların eğitimdeki kaliteyi artırma ve eğitim örgütlerinde daha bilinçli olunması açısından faydalı olacaktır. Bu araştırma ile eğitim örgütlerinde örgütsel güven ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişki incelenmiş olup eğitim kurumlarında farkındalık oluşturması, saptanacak olan sorunlara nasıl bir çözüm üretileceği konusunda bir açıklık getirileceği ve alan yazına da önemli katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Aynı zamanda eğitim yönetimi alanında bu konuda yapılacak sonraki araştırmalara rehberlik edileceği ve eğitim yönetimi uygulayıcıları ile politika yapıcılara da yön gösterileceği düşünülmektedir. Bu araştırmada nicel araştırma modellerinden korelasyonel (ilişkisel) araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni 2021-2022 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde İstanbul ili Küçükçekmece ilçesi resmi ortaokullarda görev yapan araştırmaya katılmayı kabul eden öğretmenlerden oluşturmaktadır. Basit tesadüfi örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, ortaokullarda örgütsel güven ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla Yılmaz (2006) tarafından geliştirilen“Örgütsel Güven Ölçeği”ile Kahveci ve Demirtaş (2013) tarafından geliştirilen“Örgütsel Sessizlik Ölçeği”kullanılarak öğretmenlere uygulanmış olup ölçekler yoluyla veriler toplanmıştır. Veriler, SPSS istatistik programı kullanılarak aritmetik ortalama, tek yönlü varyans analizi (ANOVA),t testi ve Pearson korelasyon analizi ile çözüme kavuşturulmuştur. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların örgütsel güven düzeylerinin“yüksek”olduğu, katılımcıların örgütsel sessizlik düzeylerinin“ orta ”düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İncelediğimizde örgütsel güven ölçeğinin toplam puanı ile örgütsel sessizlik ölçeğinden alınan toplam puan arasında negatif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Managers working in educational organizations and the behavior of teachers in the organization determines the quality of education and the quality of the school the concepts of organizational trust and organizational silence affect sensitivity we come across as concepts that require. Obtained in the conducted research improving the quality of findings and results in education and more conscious in educational organizations it will be useful in terms of being. With this research, the relationship between organizational trust and organizational silence in educational organizations has been examined and it is thought that it will create awareness in educational institutions, clarify how to produce a solution to the problems to be determined, and make an important contribution to the literature. At the same time, it is thought that future research on this subject in the field of educational administration will be guided and educational administration practitioners and policy makers will be guided. In this study, correlational research model, one of the quantitative research models, was used. The universe of the research consists of teachers who work in public secondary schools in Istanbul province Küçükçekmece district in the second semester of the 2021-2022 academic year, who agreed to participate in the research. Simple random sampling method was used. The data of the study were applied to teachers using the“Organizational Trust Scale”developed by Yılmaz (2006) and the“Organizational Silence Scale”developed by Kahveci and Demirtaş (2013) in order to examine the relationship between organizational trust and organizational silence in secondary schools, and data were collected through scales. Data were analyzed with arithmetic mean, one-way analysis of variance (ANOVA), t test and Pearson correlation analysis using SPSS statistical program. According to the research findings, it was concluded that the organizational trust levels of the participants were“high”and the organizational silence levels of the participants were“moderate”. When we examined, a negative significant relationship was found between the total score of the organizational trust scale and the total score from the organizational silence scale.