Örgütsel sessizlik ile örgütsel güven arasındaki ilişkinin incelenmesi: Ağrı örneği
Investigating the relationship between organizational silence and organizational trust: Ağrı sample
- Tez No: 477558
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, uluslararası rekabet ve işbirliklerinin artması, örgütleri stratejik yönetimi benimseyip uygulamaya başlamak zorunda bırakmıştır. Örgütlerin rekabet üstünlüğü elde etmelerinde insan unsurunun rolünü ve önemini ortaya koyan yeni düşünce ve yaklaşımlar bu çerçevede gelişmiştir. Bu durum insan kaynaklarına bir maliyet unsuru değil, sermaye ve stratejik bir kaynak olarak önem verme durumunu ortaya çıkarmıştır. Kamusal örgütlerin, insan kaynaklarını hizmet sınıfları özelinde inceleyerek değerlendirmesi, insan kaynakları yönetimi açısından önemli ve gerekli bir konudur. Bu bağlamda, kamusal örgütlerin stratejik plan ve programlarının hazırlanmasından hayata geçirilmesine kadar tüm aşamalarda önemli roller üstlenen teknik elemanların davranışları, işgörenlerden en üst seviyede yararlanmaya çalışan yöneticilerin dikkate alması gereken bir konudur. Yapım-yatırım kararlarını ve uygulamalarını, etkileme ve yönlendirme niteliği olan teknik hizmetlerde, işgörenlerin sessizlik seviyesinin artması; fikir, bilgi ve proje üretme görevi olan teknik elemanlar için, varlık nedenlerinin ortadan kalkması anlamına gelmektedir. Teknik hizmetlerde farklı meslek disiplinlerinin bir arada, aynı iş ve proje çerçevesinde çalışması zorunludur. Bu nedenle teknik elemanların birbirleriyle ve yöneticileri ile olan ilişkilerindeki güven seviyesinin yüksek olması, iş tatmini, motivasyon ve iş performansı açısından büyük önem taşımaktadır. Ağrı ilinde, kamudaki teknik iş ve hizmet süreçlerinde; teknik elemanların örgütsel sessizlik ile örgütsel güven davranışları ve arasındaki ilişkinin tespitine yönelik olarak yapılan bu çalışmada, 157 kamu personeli teknik elemanın katılımlarıyla ankete dayalı bir uygulama yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda örgütsel sessizlik ve örgütsel güven arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak örgütsel sessizliğin alt boyutu olan kurum yararına sessizlik ile örgütsel güvenin alt boyutu olan yöneticiye güven arasında pozitif yönlü ve zayıf bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca örgütsel sessizlik ve örgütsel güven değişkenleri ile teknik elemanların sosyo-demografik özellikleri arasındaki ilişkiler de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in information and communication technologies, increased international competition and cooperation have forced organizations to adopt and implement strategic management. In this framework, new ideas and approaches that demonstrate the role and importance of the human element in gaining competitive advantage for the organizations have emerged. Therefore, human resources are to be considered not a cost element, but a matter of importance as a strategic resource. It is an important and necessary issue for human resources management that public organizations evaluate human resources by examining them within service classes. In this context, the behavior of technical staff who play a crucial role in all phases of the strategic plans and programs to be put into practice in public organizations is a matter to be considered by managers who are trying to make use of the workers at highest levels. The increase of the level of silence of the workers in technical services which influence and guide construction-investment decisions and practices means the reason of their presence to be removed for technical staff who are in charge of producing ideas, information and projects. It is imperative that different professional disciplines work together in the same job and project in technical services. For this reason, the high level of trust of the technical staff in relation to each other and the managers is of great importance in terms of job satisfaction, motivation and job performance. In this study, which was carried out to determine the relation between organizational silence and organizational trust status of technical staff in providing technical service in the province of Ağrı, an application based on the questionnaire was conducted on 157 technical staff working in public sector. As a result of this study, it was determined that there was no statistically significant relationship between organizational silence and organizational trust, but a positive and weak relationship was found between the silence for the benefit of the organization, which is the sub-dimension of organizational silence, and the trust of the manager, which is the sub-dimension of organizational trust. In addition, the relationship between the organizational silence and organizational trust variables and socio-demographic characteristics of the technical staff were investigated.