Marka tercihinde sosyal medya fenomenlerinin etkisi
The effect of micro-celebrity on brand choice
- Tez No: 794424
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı, Instagram içerikleri üreten sosyal medya fenomenlerinin marka tercihine etkisinde duygusal katılım, kaynak güvenilirliği, kişisel çıkarlarla uyum, fenomenle özdeşleşme ve bilginin kabulü faktörlerinin rolünü tespit etmektir. Modeldeki ilişkileri doğrulamak ve hipotezleri araştırmak için Yapısal eşitli modeli analizi kullanılmıştır. Sosyal Medya Fenomenlerinin Instagram içeriklerini izleyen tüketicilere yönelik çevrimiçi anket uygulaması yapılarak verilere ulaşılmıştır. Toplam 622 Sosyal Medya Fenomeni takipçisi anket formunu doldurarark çalışmaya katkı sağlamıştır. Elde edilen sonuçlara göre yapısal model için yapılacak en güçlü yol tahmininin duygusal katılımkaynak güvenilirliği, kaynak güvenilirliğikişisel çıkarlarla uyum, kişisel çıkarlarla uyumfenomenle özdeşleşme, fenomenle özdeşleşmebilginin kabulü ve bilginin kabulüsatın alma niyeti olduğu tespit edilmiştir. Araştırma, marka tercihini farklı düzeylerde etkileyen bu faktörleri tanıtmakta ve bu konuya ilişkin önceki araştırmaları genişletmektedir. Araştırmanın bulgularının, pazarlama yöneticilerine ve markalara, Instagram platformunda işbirliği yapılacak Sosyal Medya Fenomeni seçiminde yardımcı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the role of emotional involvement, source reliability, perceived fit with personal interests, ıdentification with micro-celebrity and acceptance of information factors in the effect of micro-celebrity producing Instagram content on brand preference. Structural equation model analysis was used to confirm the relationships in the model and investigate hypotheses. The data were obtained by conduction on online of micro-celebrity. A total of 622 micro-celebrities followers contributed to the study by filling out the quastionnaire. According to the results obtained, it has been determined that the strongest path estimation for the structural model is emotional involvementsource reliabilitiy, source reliabilitiyfit with personal interests, fit with personal ınterestsidentification with the micro-celebrity, identification with the micro-celebrityacceptance of information ve acceptance of information purchase intention. The research introduces the factors that effect brand preference at different levels and expands previous research on this subject. It is thougth that the findings of the research will help marketing managers and brands in choosing the micro-celebrity to collaborate on the Instagram.