The emergence of Terrence Malick's cinema as Heideggerian art
Terrence Malıck sinemasının Heideggerci sanat olarak ortaya çıkışı
  1. Tez No: 794438
  2. Yazar: BİLGEHAN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ITIR ERHART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film ve Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Felsefe ve filmin ufkunda ortaya çıkan bu çalışma Malick sineması ve Heidegger'in sanat anlayışı arasındaki ilişkileri araştırıyor. Çalışmanın amacı filmsel aracın meselelerini felsefi bir üst metne indirgemeden, Malick'in sinemasını kendi özgünlüğü içinde 'felsefe olarak film' olarak ele almak ve Heidegger'in bu sinema içindeki felsefi konumunu keşfetmek olacak. Heidegger'e göre, film her şeyin teknolojik çerçeveleme (Gestell) içine indirgenmesinin güçlü bir örneğidir ve poesis olarak ortaya çıkan hakikati gizleyerek varlığın (Sein) yalnızca Batı kültürü tarafından yok edilişini yoğunlaştırır. Bu yüzden film aslında sanatın sonunu işaret eden teknik bir temsil bir biçiminden başka bir şey değildir. Sanat, bir başka deyişle poesis, teknoloji çağının tehlikelerinden bizi kurtarabilir: Yalnızca sanat eseri hakikati ortaya çıkarabilir. Sanat eseri, Greklerin aletheia dedikleri, saklı olanın görünür hale gelmesi anlamına gelen hakikatin eserde ortaya çıkmasıyla meydana gelir. Batı kültürünün hergünkülüğüyle yeniden yaratılmaya devam eden Klasik Hollywood Sineması geleneksel olarak karakter merkezli filmler üzerine kuruludur. Malick sineması seyircilerin algılarını manipüle etmek, onlara belirli sosyal temsilleri dayatmak, kısaca onları homojenleştirmek için tasarlanan bu geleneksel filmlerden hem biçim hem içerik açısından ayrışır. Bu bağlamda, çalışma Malick sinemasının bir poesis olarak açığa çıkma imkânı olabileceğini irdelemeye, Malick'in üç önemli filmi Cennet Günleri (1978), İnce Kırmızı Hat (1998) ve Yaşam Ağacı (2011) üzerinden sinematik bir poesisin nasıl imaj, ses ve söz aracılığıyla ortaya çıkabileceğini göstermeye çalışacak.
Özet (Çeviri)
This study which is revealed on the horizon of film and philosophy investigates the relations between Malick's cinema and Heidegger's understanding of art. The aim is not to reduce the matters of the film medium to philosophical meta-text but to approach Malick's cinema as 'film as philosophy' in its own authenticity and try to explore Heidegger's philosophical position in this cinema. For Heidegger, cinema is an example of reductive technological en-framing (Gestell) condensing the destruction of Being made by the West, it conceals the truth revealing in the sense of poiesis. Therefore, cinema is actually a form of technical representation of life meaning the 'end of art'. Instead, art, namely poiesis, is the only rescue from the dangers that abound in our modern technological era: Artwork can disclose the truth. Artwork occurs in cases the truth, which means 'disclosure' what the Greeks called aletheia, or un-concealing of what was hidden, emerges in the work. Classical Hollywood Cinema recreated by the everydayness of Western Culture is established on conventional character-centered films. Malick's cinema in terms of both narrative and narration differs from these conventional films designed to manipulate the sensations of the audience, impose specific social representations on them, in short, homogenize them. In this respect, the study attempt to elaborate on how Malick's cinema would occur poetically and show how a cinematic poiesis occurs through image, sound, and word through Malick's three notable films: Days of Heaven (1978), The Thin Red Line (1998), and The Tree of Life (2011).