Exploring the online reading strategies of pre-service EFL students
İngilizce öğretmen adaylarının çevrimiçi okuma stratejilerinin incelenmesi
- Tez No: 794439
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİN KAZAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Online eğitimin her zaman dil öğreniminin bir parçası olacağına inanılmaktadır. Bu süreçte çevrimiçi okumanın önemi kabul edilmekle birlikte yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin çevrimiçi okuma alışkanlıkları ve çevrimiçi okuma sırasında kullandıkları stratejiler derinlemesine araştırılmamıştır. Bu çalışma İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen İngilizce öğretmen adaylarının çevrimiçi okuma stratejilerini belirlemeyi amaçlamıştır. Buna göre belirlenen karma yöntem çalışmasına iki yüz elli İngilizce öğretmen adayı katılmıştır. Nicel verileri toplamak için Anderson (2003) tarafından geliştirilen“Online Survey of Reading Strategies”(OSORS) ile Maden (2018) tarafından geliştirilen“Dijital Okuma Alışkanlıkları Ölçeği”(DRH) uygulanmıştır. Verilerin analizinde iç tutarlılık güvenirlik ve normallik testleri, betimsel istatistikler, Pearson korelasyonu ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Nitel veriler görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırma sonucunda, İngilizce öğretmen adaylarının dijital okuma alışkanlıklarının orta düzeyde olduğu, çevrimiçi okuma deneyimlerinin çoğunlukla tatmin edici olmasına rağmen, hala basılı materyalleri okumayı tercih ettikleri ortaya konulmuş ve bu görüşmelerle desteklenmiştir. Ayrıca, okuma psikolojisi boyutu açısından erkek öğrenciler, kadınlara göre ekranda okuma konusunda daha olumlu bir tutuma sahiptir. Bunun yanı sıra, özel bir kurumda okuyan hizmet öncesi yabancı dil öğrencileri dijital okumaya karşı daha olumlu tutumlara sahip olmakla birlikte daha iyi dijital okuma alışkanlıkları vardır. Sonuçlar, üstbilişsel çevrimiçi okuma stratejilerinin yüksek oranda kullanıldığını ve problem çözme stratejilerinin, İngilizce öğretmen adayları arasında en yaygın strateji türü olduğunu göstermektedir. Buna göre, kadın katılımcılar çevrimiçi okuma stratejilerini daha fazla kullanmaktadırlar ve son sınıfta olan öğretmen adayları diğer sınıflardaki öğrencilere göre daha yüksek performans göstermişlerdir. Nitel araştırma sonucuna göre adaylar, çevrimiçi okuma yaparken anlama açısından endişe duymaktadırlar. Ancak, yaşamlarında sıklıkla farklı çevrimiçi okuma görevleriyle meşgul oldukları ve endişelerine rağmen çevrimiçi okumanın okuma alışkanlıklarını desteklediğini düşündükleri sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is believed that online education will always be a part of language learning. Although the importance of online reading is accepted in this process, the online reading habits of English as a foreign language learners and the strategies they use during online reading have not been investigated in depth. This study aimed to identify the online reading strategies of pre-service EFL students. Two hundred and fifty pre-service EFL students participated in this mixed-method study. The“Online Survey of Reading Strategies”(OSORS) developed by Anderson (2003) was administered along with the“Digital Reading Habits Scale”(DRH) developed by Maden (2018) to collect quantitative data. Internal consistency reliability and normality tests, descriptive statistics, Pearson correlation, and multiple regression analysis were conducted for data analysis. The qualitative data were gathered through interviews. The present study found that the digital reading habits of pre-service EFL students were at a moderate level as they still prefer reading print materials, even though their online reading experience is mostly satisfactory which is supported by the interviews. In terms of reading psychology, male students had a more positive attitude towards reading on screen compared to female participants. Pre-service EFL students who study at a private institution have slightly more positive attitudes toward digital reading and they have better digital reading habits. The results show that metacognitive online reading strategies are of high use and problem-solving strategies are the most common strategy type amongst pre-service EFL students. Female participants reported higher use of online reading strategies and participants who are in their senior year performed significantly higher than those in years below. In addition to supporting quantitative results, the interviews provided a deeper understanding of participants' online strategy use, their habits, and preferred mode of reading. Pre-service EFL students have concerns regarding comprehension when it comes to reading online. Despite these concerns, they believe online reading promotes reading habits and they often engage in different online reading tasks in their daily lives.