An analysis of intercultural presentation in tertiary level English coursebooks
İngilizce ders kitaplarında kültürlerarası sunumun incelenmesi
  1. Tez No: 794442
  2. Yazar: CANAN TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE MÜGE TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dil ve kültür birbirini tamamlayan ve güçlü bağlara sahip iki kavramdır. Günümüzün küreselleşen dünyasında, diğer kültürlerin birbirleriyle alışverişi büyük ölçüde artmıştır. İngilizce'nin evrensel iletişim dili kimliği nedeniyle farklı kültürler arasında etkileşim aracı olmasıyla birlikte, iletişimsel yeterliliğe ilişkin farklı bakış açılarına duyulan ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda, İngilizce öğretimi ve öğrenimi, kültürlerarası bir bakış açısını uygulamaya yönelmiştir ve bu noktada önemli bir role sahip olan ders kitaplarında kültürel unsurlar ve öğretilen bakış açıları önem kazanmıştır. Bunun nedeni kültürlerarası farkındalık (ICA) gelişimini desteklemeyi amaçlayan ders kitaplarının, yerli veya hedef kültürden ziyade uluslararası kültüre daha fazla vurgu yapması gerektiğine inanılmasıdır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, Language Hub Elementary and Skillful Foundation Listening/ Speaking- Reading-Writing ders kitaplarında yer alan kültürel boyutların (bireyler, ürünler, bakış açıları, uygulamalar ve topluluklar) ve bu boyutların yerli, hedef ve uluslararası kültürdeki dağılımının incelenerek ders kitaplarındaki kültürlerarası içerik sunumunun belirlenmesidir. Verilerin değerlendirilmesinde nitel bir araştırma yöntemi olan içerik analizi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. İncelenen ders kitapları amaca yönelik olarak seçilmiş ve kültürel içerikleri incelenerek sağladıkları kültürlerarası farkındalık belirlenmeye çalışılmıştır. Bulgular, ders kitaplarının çoğunda kaynak kültürün, yoğun olarak kullanılan hedef ve uluslararası kültürden farklı olarak yeterince temsil edilmediğini göstermiştir. Bir kültüre ait kişilerin ve ürünlerin kültürel yönleri sıklıkla kullanılırken bakış açıları, uygulamalar ve topluluklar kategorileri çok fazla kullanılmadığı için ders kitaplarında yer alan kültürel kavramların dağılımında bir dengesizlik olduğu da keşfedilmiştir. Bu araştırmanın bulgularının, kültürlerarası farkındalığı (ICA) geliştirmek üzere kültürel yönleri yorumlama bilgisini sağladığı için materyal geliştirmeye, müfredat planlamasına, ders kitabı değerlendirmesine ve ders planlamasına yardımcı olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Language and culture are two concepts that are complementary in nature and have strong attachments to one another. In today's globalized world, the exchanges of other cultures with one another have drastically increased. With English being the means of interaction among different cultures due to its identity as the universal language for communication, the need for different perspectives on communicative competence has emerged. In this regard, the idea of English language teaching and learning has shifted towards implementing an intercultural viewpoint. Having such a crucial role, the cultural elements and aspects that are being taught have gained importance. This is because it is believed that textbooks supporting intercultural awareness (ICA) development should place a greater emphasis on international culture rather than primarily on native or source culture. That is why this study aims to determine the intercultural presentation in coursebooks by investigating the cultural aspects persons, products, perspectives, practices, and communities of Language Hub Elementary and Skillful Foundation Listening-Speaking /Reading-Writing books along with the distribution of source, target, and international culture. Content analysis, a qualitative research method, and semi-structured interviews are used to assess the data. The coursebooks that are analyzed are chosen purposively, and the cultural content is examined to determine the intercultural presentation that is provided. The findings showed that in most coursebooks, source culture is underrepresented, unlike target and international culture, which are heavily utilized. It is also discovered that while the cultural aspects of persons and products are frequently used, perspectives, practices, and communities are not employed much, so there is an imbalance. It is concluded that the findings of this research can aid material development, curriculum planning, course book evaluation, and lesson planning as it provides the knowledge of interpreting cultural aspects to develop intercultural awareness (ICA).