Personel güçlendirmenin örgütsel başarıya etkisinde motivasyonun aracılık rolü: Özel öğretim kurumlarında bir araştırma
The mediating role of motivation in the effect of employee empowerment on organizational success: A study in private education institutions
- Tez No: 794500
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
İşletmeler arası rekabetin yoğun olarak yaşanması, örgütlerin başarı sağlamak için; sahip oldukları fiziksel ve mali faktörlerin yanında insan kaynaklarının üzerine yoğunlaşmayı gerekli kılmıştır. Genellikle iş hayatında çalışan bireylerin mutlu olmaları durumunda verimli bireyler olacağı varsayılır. Bu anlamda işletmelerde çalışanları motive etmek için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. İşgörenleri motive edici faktörlerden birisi de personel güçlendirmedir. Personel güçlendirme, işgörenin gerçekleştirdiği süreçlerle ilintili tüm hususları kendi başına belirleyebilmesi olarak tanımlanabilir. Bunu yürütmek adına ihtiyaç duyulan eğitimsel ve çalışanın benliğini geliştirecek etmenlerin kurum tarafından tahsis edilmesine ihtiyaç duyulabilir. Eğitim gibi hizmet faaliyeti yürüten işletmelerin verimi, işgörenin psiko sosyal özelliğinden büyük ölçüde etkilenir. Dolayısıyla personel güçlendirme gibi önemli bir motivasyon unsuru, çalışanların kurum için daha özverili ve istekle çalışması sonucunu doğurmaktadır. Personel Güçlendirmenin Örgütsel Başarıya Etkisinde Motivasyonun Aracılık Rolü: Özel Öğretim Kurumlarında Bir Araştırma adlı bu çalışmada, daha önce geçerlilik ve güvenirliği test edilmiş ölçeklerle Konya'da faaliyet gösteren özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlere basit tesadüfi örneklem yöntemiyle anket uygulanarak elde edilen veriler analiz edilmiştir. Nicel yöntemle yapılan bu araştırmanın 4363 olarak tespit edilen evreni için gerekli örneklem sayısına ulaşabilmek amacıyla ilgili formül kullanılarak 353 sayısı belirlenmiştir. Örneklem olarak 392 denekten elde edilen veriler beşli likert ölçeği dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Çalışmada SPSS 22 paket programı kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda, personel güçlendirme algısının örgütsel başarıya olumlu yönde etki ettiği gözlenmiştir. Personel güçlendirme ölçeği ile örgütsel başarı ölçeği arasındaki ilişkide korelasyon değerinin 0,739, R2 değerinin 0,546 olduğu; Personel güçlendirme ölçeği ile motivasyon ölçeği arasındaki ilişkide, korelasyon değerinin 0,850 ve R2 değerinin 0,722 olduğu; Motivasyon ölçeği ile örgütsel başarı ölçeği arasındaki ilişkide, korelasyon değerinin 0,601 olduğu, R2 değerinin 0,362 olduğu görülmektedir. Personel güçlendirme ile örgütsel başarının ilişkisinde motivasyonun aracı etkisi incelendiğinde, korelasyon değerinin 0,896 olduğu, pozitif yönlü ve yüksek derecede ilişkinin bulunduğu; R2 değerinin ise, 0,803 olduğu sonucuna varılmıştır. Korelasyon değerleri sırasıyla (0,739; 0,850; 0.601; 0,896), ilkinde ölçekler arasındaki ilişkinin orta seviyede; ikincisinde yüksek seviyede; üçüncüsün düşük ve dördüncüsünün de yüksek seviyede olduğu şeklinde yorumlanabilir. Kurulan hipotezlerde ölçekler arasındaki ilişki regresyon analizi sonucunda anlamlı çıkmıştır. Çalışmada, öğretmenlerin güçlendirilmiş oldukları ölçüde kurumun başarısı için daha çok çaba sarfettiği ve bunu önemsedikleri görülmektedir. Ayrıca çalışana örgüt tarafından güvenildiğinin hissedilmesi öğretmenlerin motive olmalarını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Intense competition among companies has made it necessary to focus on human resources in addition to the physical and financial factors that organizations possess in order to succeed. It is generally believed that people who work in business are productive when they are happy. In this sense, various studies are conducted on the motivation of employees in companies. One of the motivating factors for employees is employee empowerment. Employee empowerment can be defined as the employee's ability to determine all issues related to the processes they perform. This may require the facility to provide the necessary educational and self-development factors. The efficiency of companies that provide service activities such as education is greatly influenced by the psychosocial characteristics of employees. Therefore, an important motivating factor such as employee empowerment leads to employees working for the company with greater dedication and willingness. In this study, called“The Mediating Role of Motivation in the Effect of Employee Empowerment on Organizational Success: A Study in Private Education Institutions”, the data obtained by applying the scales whose validity, reliability and simple random sampling method have been tested with teachers working in private education institutions operating in Konya were analyzed. The number, 353 was determined by using the relevant formula in order to reach the required sample number for the population of this research, which was carried out with the quantitative method determined as 4363. The data obtained from 392 subjects as a sample were evaluated using a five-point Likert scale. Statistical analysis was performed using the SPSS 22 package program in the study. As a result of the research, it was observed that the perception of employee empowerment had a positive effect on organizational success. The correlation value between the employee empowerment scale and the organizational success scale was 0.739 and the R2 value was 0.546; the relationship between the employee empowerment scale and the motivation scale, the correlation value was 0.850 and the R2 value was 0.722; In the relationship between the motivation scale and the organizational success scale, it is seen that the correlation value is 0.601 and the R2 value is 0.362. When the mediating effect of motivation in the relationship between personnel empowerment and organizational success is examined, the correlation value is 0.896, there is a positive and high degree of relationship; It was concluded that the R2 value was 0.803. The correlation values respectively (0,739; 0,850; 0.601; 0,896) can be interpreted as the relationship between the two scales in the first mid level, in the second high level, in the third low, and in the fourth high level. The relationship between the two scales in the hypotheses established was significant as a result of the regression analysis. In the study, it is seen that teachers make more effort for the success of the institution and attach importance to it to the extent that they are empowered. In addition, the feeling that the employee is trusted by the organization has enabled teachers to be motivated.