Türk futbol kulüplerinde kripto paraların kullanımının incelenmesi
Examination of cryptocurrencies usage in turkish football clubs
- Tez No: 794501
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FATİH YENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, ekonominin dönüşümleri ve finansal fair play kuralları birlikte ele alınarak Türk futbolunda Spor Toto Süper Lig takımlarının kripto para kullanımının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında incelemelere dahil edilecek kulüplerin belirlenmesi için ölçütler belirlenmiştir. Bu amaçla 1. ölçüt olarak süper ligde yer alan futbol kulüpleri tercih edilmiştir. 2. ölçüt olarak süper ligdeki futbol kulüplerinden fan tokenı olanlar belirlenmiş; daha sonra fan tokenı olanlardan da passo lig kart sayısı en çok olan ilk beş (5) futbol kulübü tercih edilmiştir. Araştırmanın verileri toplanırken önce çalışmayla ilgili kategoriler belirlenmiştir. Kategorilerin belirlenmesinde kripto paralarla ilgili çalışmalar ve genel olarak ölçütler doğrultusunda belirlenen istatistiksel bilgilerden faydalanılmıştır. Bu kapsamda elde edilen veriler,“kullanılan dijital platformlar”,“halkla ilişkiler yöntemi”,“fan token yapıları”,“token minimum ve maksimum değerleri”“fan tokenların dolaşan ve toplam arzı”ve“finansal tablolar”kategorileştirilerek analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Spor Toto Süper liginde yer alan 19 futbol kulübünden 14'ünün token kullandığı ve fan token kullanan Galatasaray (GAL), Fenerbahçe (FB), Trabzonspor (TRA), Adana Demirspor (DEMIR) ve Fraport TAV Antalyaspor (AKREP) ilk beş (5) futbol kulübü olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda yalnızca Trabzonspor esas faaliyetlerden diğer gelirler kapsamında TRA token gelirleri kalemi ile muhasebeleştirerek halka arz ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the use of crypto money by Spor Toto Super League teams in Turkish football by considering the transformations of the economy and the rules of financial fair play. In this study, document analysis, one of the qualitative research methods, was used. Within the scope of the research, criteria were determined to determine the clubs to be included in the examinations. For this purpose, football clubs in the super league were preferred as the first criterion. As the second criterion, those who have fan tokens from football clubs in the super league were determined; then, the first five (5) football clubs with the highest number of passo league cards were preferred among those with fan tokens. While collecting the data of the research, the categories related to the study were determined first. In determining the categories, the statistical information determined in line with the studies on cryptocurrencies and the criteria in general was used. The data obtained in this context were analyzed by categorizing“digital platforms used”,“public relations method”,“fan token structures”,“token minimum and maximum values”,“circulating and total supply of fan tokens”and“financial statements”. As a result of the analysis, 14 of the 19 football clubs in the Spor Toto Super league use tokens and use fan tokens, Galatasaray (GAL), Fenerbahçe (FB), Trabzonspor (TRA), Adana Demirspor (DEMIR) and Fraport TAV Antalyaspor (AKREP) are in the top five. (5) was determined as a football club. As a result of this study, it has been determined that only Trabzonspor has been offered to the public by accounting with the TRA token income item within the scope of other income from main activities.