Perkütan nefrolitotomi ameliyatlarında oblik subkostal transversus abdominis plan bloğu (OSTAB) ile serratus interkostal plan bloğunun (SİPB) etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the Efficiency of Oblique Subcostal Transversus Abdominis Plane Block (OSTAB) and Serratus Intercostal Plane Block (SIPB) in Percutaneous Nephrolithotomy Surgery
- Tez No: 794550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı; perkütan nefrolitotomi (PNL) operasyonlarında, preoperatif dönemde ultrasonografi (USG) eşliğinde yapılan Oblik Subkostal Transversus Abdominis Plan Bloğu (OSTAB) ile (Serratus İnterkostal Plan Bloğunun (SİPB), intraoperatif opioid ihtiyacı, postoperatif analjezik etkinlik ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini gözlemlemektir. Çalışmaya Ocak 2020-Haziran 2022 arasındaki PNL operasyonu geçiren toplam 90 hasta dahil edildi. Retrospektif olan çalışmada hastalar OSTAPB yapılmış, SİPB yapılmış ve blok yapılmamış olarak 3 gruba ayrıldı. Hasta bilgilerine hastane bilgi veri sisteminden ulaşıldı. Hastalar karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmada; demografik veriler, intraoperatif vital değişkenler, tüketilen inhaler anestezik miktarı ve taburculuk süreleri açısından anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). İntraoperatif ek analjezik ihtiyacı, postoperatif ek analjezik ihtiyacı, postoperatif tüketilen tramadol miktarı, postoperatif mobil VAS değerleri (4. 6. 12. ve 24. saat değerleri) ve mobil VAS ortalamaları, immobil VAS değerleri (0., 2., 4., 6., 8., 12., ve 24.
Özet (Çeviri)
Oblique Subcostal Transversus Abdominis Plane Block (OSTAB) and Serratus Intercostal Plane Block (SIPB) were performed preoperatively in the patients who had percutaneous nephrolithotomy (PNL) operation under the guidance of ultrasonography (USG). It was aimed to observe the effect on intraoperative opioid need, postoperative analgesic efficacy and patient contentment 90 patients were included in this study. These patients underwent PNL operation between January 2020 and June 2022. The patients were divided into 3 groups as OSTAPB group, SIPB group and unblocked group. Patient information was obtained from the hospital data system. Patients were evaluated by comparison. In the comparison between groups; There was no significant difference in terms of demographic data, intraoperative vital variables, amount of inhaler anesthetic consumed and discharge the hospital times (p>0.05). Intraoperative additional analgesic need, postoperative additional analgesic need, postoperative amount of tramadol consumed, postoperative mobile VAS values (4, 6, 12 and 24 hour values) and mobile VAS averages, immobile VAS values (0. 2. 4. 6. 8 12. and 24. hour values) and immobile VAS averages and patient contentment.