Measuring and managing risks in supply chain planning
Tedarik zinciri planlamada risk ölçümü ve yönetimi
  1. Tez No: 794564
  2. Yazar: EMRE KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzün küreselleşen dünyasında tedarik zincirleri de küresel nitelik taşımak-tadır. Coğrafi olarak ayrılmış tedarik zincirleri yerine, dünyada küresel tek bir tedarik zincirin varlığından söz etmek daha doğru olacaktır. Bu durum nedeniyle, coğrafi olarak uzak konumlarda gerçekleşen aksaklıklar bile işletmeler üzerinde küresel seviyede etki gösterebilir. İşin bu doğası, tedarik zinciri risk yönetiminin (TZRY) önemini her zamankinden daha fazla artırıyor. Üretim tesisleri, riskleri etkili ve kârlı bir şekilde ölçmek ve yönetmek için isabetli araçlara ihtiyaç duyar. Bu çalışmada, tedarik zinciri riskinin hassas bir şekilde ölçülebilmesi ve buna göre risk yönetim politikalarının geliştirilebilmesi için hammadde ihtiyaç planlaması (MRP) tipi üretim planlamasına iyileştirmeler önerilmektedir. Öncelikle, tedarik zinciri aksaklıklarının tanımlamalarını yapıyoruz, kategorize ediyoruz ve bu belirsizliklere karşı kullanılan tamponları, MRP optimizasyon modeline dahil ediyoruz. Bu yeni model ve ertelenen siparişler cinsinden tanımlanan bir risk fonksiyonu ile, tampon yönetimi biçiminde bir TZRY çerçevesi çizmeye çalıştık. Daha sonra geliştirilen modelin performansı, simülasyon deneyleriyle gözlendi ve elde edilen veriler üzerinde istatistiksel analiz gerçekleştirildi. Tedarikçi güvenlik termin süresinin en etkili tampon olarak keşfedilmesinin yanı sıra tamponların tedarik zinciri riski ve firma kârlılığı üzerindeki etkilerine dair pek çok bulgu elde edildi.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, supply chains have global characteristics as well. Instead of geographically separated supply chains, there exists a global single supply chain in the world. Because of this circumstance, disruptions even at geographically distant locations can have severe impacts on all businesses globally. This nature of business increases the importance of supply chain risk management (SCRM) more than ever. Manufacturing plants require accurate tools to measure and manage risks effectively and profitably. In this study, an enhancement to Material Requirements Planning (MRP) type production planning is proposed such that supply chain risk can be measured precisely and risk management policies can be developed accordingly. Initially, supply chain disruptions are defined and categorized and buffers used against these uncertainties are introduced to the MRP optimization model. With this new model and a risk function defined in terms of backlogs, an SCRM framework in the form of buffer management is proposed. Afterwards, the performance of the model with different settings is observed with simulation experiments and the statistical analysis is conducted on the data. Although the most significant buffering policy was found to be the supplier lead times, many findings were discovered on the effects of buffers on the supply chain (SC) risk and the profitability of the business.