İlkokulda yabancı dil öğretimi konusunda yapılan tezlerin incelenmesi: Bibliyografik bir çalışma
Examination of thesis made on foreign language teaching in primary school: A bibliographic study
- Tez No: 794589
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FAİK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde yabancı dil eğitiminin erken yaşlarda itibaren başlanmasının gerekliliği birçok bilim insanı tarafından ileri sürülmektedir. Türkiye'de yabancı dil eğitimi 2012 yılında yapılan değişiklikle 4+4+4 eğitim sistemine geçişle birlikte yabancı dil eğitimi ilkokul 2. sınıftan itibaren verilmeye başlanmıştır. Erken yaşta yabancı dil öğrenme süreci anadili öğrenme sürecinden oldukça farklıdır. İnsanlar doğdukları andan itibaren çevreden duydukları dili, bilinçsiz bir şekilde ve özel bir çaba sarf etmeden doğal olarak öğrenirler. Ancak yabancı bir dili öğrenmek ancak belirli bir program dahilinde belirli öğretim metotları, teknikleri ve çeşitli materyallerin kullanıldığı uzman bir eğitmen tarafından öğrenmek mümkündür. Bu çalışmada 2012-2021 yılları arasında ilkokulda yabancı dil öğretimi konusunda çalışılan lisansüstü tezlerin bibliyografik analiz yapılmıştır. Konu kapsamında incelenen tezlere Yüksek Öğretim Kurumu'nun (YÖK) veri tabanından, 3'ü doktora tezi olmak üzere konu ile ilgili toplam 45 adet teze ulaşım sağlanmıştır. Konu ile ilgili parametreler belirlenerek çalışmalar incelenmiş ve elde edilen verilerin frekans ve yüzdelik değerleri alınarak tablolara ve grafiklere aktarılmıştır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde giriş, ikinci bölümde öğrenme ve öğretme ilkeleri, yabancı dil kavramı, yabancıl dil öğretim yöntemleri ve teknikleri, çocuklarda yabancı dil eğitimi konuları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde araştırmanın yöntemi ile ilgili bilgiler yer almıştır. Dördüncü bölümde bulgular kısmında ise çalışma kapsamında belirlenen lisansüstü tezlerin bibliyografik yönden analizinde elde edilen veriler tablolara ve grafiklere yansıtılarak verilmiştir. Çalışmanın beşinci ve son bölümünde ise sonuç ve öneriler kısmına yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The process of learning a foreign language at an early age is quite different from the process of learning a mother tongue. From the moment of birth, the baby naturally learns the language he hears from the environment, unconsciously and without making any special effort. However, learning a foreign language is not a natural process like learning a mother tongue. A foreign language can only be taught by an expert instructor within a certain program, using certain teaching methods, techniques and various materials. In this study, bibliographic analysis of postgraduate theses on foreign language teaching in primary school between the years 2012-2021 was made. The theses, which were examined within the scope of the subject, were accessed from the database of the Higher Education Institution (YÖK) to a total of 45 theses, 3 of which were doctoral theses. The studies were examined by determining the parameters related to the subject, and the frequency and percentage values of the obtained data were transferred to tables and graphics. This study consists of five parts. In the first part, the introduction, in the second part, the principles of learning and teaching, the concept of foreign language, foreign language teaching methods and techniques, foreign language education in children are discussed in detail. In the third part of the study, information about the research method is given. In the fourth part, in the findings part, the data obtained in the bibliographic analysis of the postgraduate theses determined within the scope of the study are given by reflecting on the tables and graphics. In the fifth and last part of the study, the conclusion and recommendations are given.