Ankara Şeker Makina Fabrikası çalışanlarının gürültü ve kaynak buharına (dumanına) sunuk kalmalarına bağlı etkilenmelerinin değerlendirilmesi
The Effects of noiase and exposure the weld fume on health in Ankara Sugar Machine Fabrik's workers
- Tez No: 79459
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ AYGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
vn - ÖZET Sanayileşme ve teknolojideki gelişmeler, işçilerin sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada gürültü ve kaynak dumanına sunuk kalmanın sağlık üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Ankara Şeker Makina Fabrikasında torna, montaj ve kaynak iş kollarında çalışan işçilerle gürültüye ve kaynak dumanına sunuk kalmamış 39 kişilik kontrol grubuna uygulanmıştır. Odyometre sonuçlarında, 500-1000-2000 Hz. konuşma frekanslarında hafif işitme kaybı, torna işçilerinde %18.7, montaj işçilerinde %20; orta derecede işitme kaybı torna işçilerinde %3.7, montaj işçilerinde %4.4 bulunmuştur. Torna, montaj işçilerinden odyometrik inceleme yapılan 72 işçinin 55 'inde 500-1000-2000 Hz. frekanslarında işitme eşik kayması gözlenmezken, bunların 24'ünde 4000 Hz. ve üzerindeki frekanslarda akustik çentik saptanmıştır. Odyometrik ölçüm yapılan işçilerin %50'sinde gürültüye bağlı işitme kaybı bulunmuştur. Kaynak iş kolunda çalışan 32 işçi ile 39 kişilik kontrol grubu üzerinde, kaynak dumanının sağlık üzerine etkileri incelenmiştir. Kaynak ve kontrol grubu arasında yaş, kilo, boy ve sigara alışkanlığı yönünden fark yoktur. Kaynak işçilerinde öksürük, balgam, nefes darlığı yakınmaları kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Balgam %90.9, öksürük %72.7 ile sigara içen kaynakçılarda, sigara içmeyen ve bırakmış kaynakçılara göre daha fazla görülen yakınmalardır. Kronik bronşit, kaynakçılarda %21.9 dur. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel yönden anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Solunum fonksiyon testleri yönünden, kaynakçı ve kontrol grupları arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmamıştır. 58
Özet (Çeviri)
IX- SUMMARY Industrialization and developments in technology runs together with health problems in workers. The aim of this study was to examine the effects of noise and exposure the weld fume on health. This study was carried workers, dealing with lathe, mounting and weld in the Sugar Factory of Ankara. As controls, 39 workers who were not exposed to noise and exposed to weld fume were used. The minimal auditory loss in 500-1000-2000 Hz. in audiometry was found in 18.7 % in lathe workers, 20 % in mounting workers and the mild audiotory loss was 3.7 % and 4.4 % respectively. In 55 of 72 lathe and mounting workers, hearing threshold shift were not seen in 500-1000-2000 Hz.. İn 24 of these on acoustic nick in 4000 Hz. and over were detected. Audiotory loss due to exposure to noise was found in 50 % of the workers. The effect of weld fume on health was investigated on 32 welders and 39 controls. The groups were found similar in respect to age, weight, height and the habit of smoking. The incidence of coughing, dispnea and sputum was 90.9 % and coughing was 72.7 % in welders who were smoking. These rates were found significantly lower in the welders who never smoked or gave up smoking. Chronical bronchitis was observed in 21.9 % of the welders, wich was found statistically higher with respect to control group were similar in welders and control group. 59