COVID-19 pnömonisi ile hastaneye yatan hastalarda biyobelirteçler ve uzun dönem prognoz
  1. Tez No: 794608
  2. Yazar: YAKUPCAN TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYLEM SERCAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son üç yıl içinde dünyayı ciddi şekilde etkileyen bir pandemiye yol açan Covid-19 enfeksiyonun da tanı koydurucu serolojik ve biyokimyasal markerlar aynı zamanda hastalığın tedavi ve seyrinin izleminde önemli bilgiler vermektedir; ancak uzun dönem prognoza etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle çalışmamızda hastanede yatarak takip edilen Covid-19 pnömonili hastaların uzun dönem prognozlarını ve biyobelirteçlerin yerini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza MEÜ Tıp Fakültesi Hastanesin de COVID-19 nedeniyle 11.03.2020- 31.12.2020 tarihleri arasında yatarak takip edilen 356 hasta retrospektif olarak alınmıştır. Çalışmanın primer amacı taburculuk sonrası uzun dönem tüm nedenli mortalite oranlarını değerlendirmek; ikincil amacı hastane mortalitesi ve tekrar hastane yatışını değerlendirmektir. Hastalar grup 1 [pnömoni (+) pcr (+)], grup 2 [pnömoni (+) pcr (-)] ve grup 3 [pnömoni (-) pcr (+)] olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastaların hastane yatışı sırasında demografik verileri, laboratuar değerleri, radyolojik ve klinik bulguları, taburculuk sonrası uzun dönemde tüm nedenli tekrar hastane yatışı bilgileri hastanenin bilgi yönetim sistemi (nükleus) üzerinden incelendi. Üç grup karşılaştırması için One Way ANOVA ve non parametrik Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için ki-kare testinden yararlanılmıştır. Çalışmamız da 356 hastadan 88'i hastane yatışı sırasında ex olurken, 6 tanesi ilk 1 yıl için de olmak üzere toplam 8 hasta taburculuk sonrası ex olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the last three years the pandemic that is caused by the Covid-19 virus is being diagnosed by the serological and biochemical markers, these factors also give information about the treatment and prognosis of the infection;however the long term effects on the prognosis is not known. Therefore, aim of this research is to find out the importance of prognosis and biomarkers of the inpatients with Covid-19 pneumonia. In this research we took into consideration the 356 inpatients of the MEU Medicine Faculty Hospital with Covid-19 infection between 11.03.2020- 31.12.2020. The primary purpose of this research is to find out the long term effects of this infection on the mortality rates after the discharge disposition of the patient from the hospital. The second target of the research is to investigate the inpatient mortality and the rate of re-hospitalization. Patients are grouped as group 1[pneumonia(+) pcr(+), group 2[pneumonia(+) pcr(-), group 3[pneumonia(- ) pcr(+)]. The demographic datas, laboratory results, radiological and clinical signs and the long term re-hospitalization information after discharge disposition of the patients are observed using the information system of the hospital(nucleus). For the comparison of the groups One Way ANOVA and nonparametric Kruskall Wallis tests are used. In order to investigate the correlation between categorical variants we used chi-squared distribution tests. 88 of the patients in the research passed away during the hospitalization, 6 of the patients after the discharge from the hospital within a year and also 2 of them after a year has passed away. It is observed that re-hospitalization rates of the patients without pneumonia is higher than the rates of patients with pneumonia (p=0.004). C-reactive protein(CRP) and the neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) results are higher in the patients with pneumonia than the patients without pneumonia.