Development of ontology based multitasking mobile robot system: An industry 4.0 application
Ontoloji tabanlı çoklu görev mobil robot sisteminin geliştirilmesi: Bir endüstri 4.0 uygulaması
  1. Tez No: 794661
  2. Yazar: SEZER UĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÖZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezin iki amacı vardır; birincisi, akıllı fabrika ortamının üretim aşamasındaki büyük verimlilik kayıplarına Endüstri 40 uygulamalarından biri olan mobil robot teknolojisi yardımıyla bir çözüm geliştirmektir. Kullanım senaryolarına uygun olarak mobil robotun hedeflere doğru bir şekilde ulaşması ve görevleri en uygun maliyetle gerçekleştirmesi amaçlanmaktadır. İkinci amaç ise Endüstri 4.0 uygulamalarında önemli bir yer tutan mobil robotlarla ilgili araştırma trendlerini gözlemlemektir. Bu çalışmada konu modelleme ve bibliyometrik analizler yapılmıştır. Bu tez kapsamında geliştirilen OMRi40 Framework, aynı görev listesi ile iki farklı kullanım senaryosu kullanılarak yapay veriler üzerinde test edilmiştir. Böylece hem QR Kod Tarayıcı hem de RFID Etiket Okuyucu test edilmiştir. Bu sonuçlara göre QR Code Scanner ile yapılan veri işlemleri RFID Reader'a göre saniye bazında daha hızlı gerçekleşmiştir. Konu modelleme ve bibliyometrik analizlerin sonuçları bu tezin bir parçası olarak yer almakta olup ileride yapılacak çalışmalara yol gösterici olarak katkı sağlayabilir. Bu analizler, mobil robotlar alanındaki mevcut araştırma eğilimlerini ortaya çıkarmıştır ve bu nedenle, mevcut çalışmanın bu alanda gelecekteki beklentilere ışık tuttuğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis has two aims, first to develop a solution to the large productivity losses in the production stage of the smart factory environment with the aid of mobile robot technology, one of the Industry 40 applications. In accordance with the standart scenarios, the objective is for the mobile robot to reach the targets accurately and carry out the tasks at the most affordable cost. The second aim is to observe the research trends in respect of mobile robots, which hold an important place in Industry 4.0 applications. In this endeavour, topic modeling and bibliometric analyses were carried out. The OMRi40 Framework developed within the scope of this thesis has been tested on dummy data using wo different usage scenarios with the same task list. Thus, both QR Code Scanner and RFID Tag Reader, were tested. According to these results, data transactions made with QR Code Scanner were faster in seconds compared to RFID Reader. The results of topic modeling and bibliometrics analyses are included as a part of this thesis and can contribute to future studies as a guide. These analyses have revealed the current research trends in the field of mobile robots, so that it can be said that the present study sheds light on future prospects in this field.