Şeffaf retansiyon plaklarına uygulanan temizleme ajanlarının ışık geçirgenliği ve renk değişimi üzerine etkisi
The effect of cleaning agents applied to CLEAR thermoplastic retainer on LİGHT transmittance and color change
- Tez No: 794662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GÖYMEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızın amacı, pekiştirme aşamasında kullanılan farklı markalara ait şeffaf retansiyon plaklarına uygulanan temizleme ajanlarının renk değişimi ve ışık geçirgenliği değerlerinin incelenmesidir. Çalışmamızda pekiştirme aşamasında olan 108 hasta randomize olarak kullanılan şeffaf plak markalarına göre 3 gruba (Clear Aligner, ClearCorrect, Orthero) ayrıldı. Her grup uygulanan temizleme ajanlarına (Listerine ağız bakım suyu, Cetron temizleme tozu, Corega temizleme tableti) göre 3 gruba ayrılarak toplamda 9 alt grup oluşturuldu (n=12). Üst çene için dijital olarak üretilen plaklar hastalara temizleme ajanlarıyla birlikte teslim edildi. Plakların palatinal bölgesinden takılmadan önce (T0) ve 3 ayın sonunda (T1) dikdörtgen kesitli örnekler alındı. Kesitler Ultraviolet-visible-near infrared Spectrophotometry cihazı ile renk değişim miktarı (ΔE) ve ışık geçirgenliği açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the color change and light transmission values of clear thermoplastic retainer (CTR) of different brands used in retention phase after the use of various cleaning agents. In this study, 108 patients in the retention phase were randomly divided into 3 groups (Clear Aligner, ClearCorrect, Orthero) according to the aligner brands. Each group was divided into 3 groups according to the cleaning agents applied (Listerine, Cetron, Corega) and a total of 9 subgroups were formed (n=12). Digitally produced CTR for the upper jaws were delivered to patients with cleaning agents. Rectangular specimens were taken from palatal region of CTR just before (T0) and 3 months after (T1) insertion. The amount of color change (ΔE) and light transmittance of the samples were evaluated with Ultraviolet-visible-near infrared Spectrophotometer device. A significant decrease was observed in light transmittance values after the application of the cleaning agent in the all retainer brands.