Yükseköğretim düzeyinde yeşil bina sertifikasyon farkındalığı üzerine bir araştırma
A research on green building certification awareness at higher education level
  1. Tez No: 794724
  2. Yazar: ONUR ALICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BÜYÜKÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada etkisini her geçen yıl daha fazla hissettiğimiz küresel iklim krizinin durdurulması ve bu krizle mücadele aşamasında inşaat sektörünün rolü açıklanmıştır. Her geçen gün yeni standartlar eklenen ve yeni teknolojiler üretilen inşaat sektörünün yenilikçi uygulamalarından haberdar olmak ve ülkemizde bu uygulamaların hangi aşamada olduğunu açıklamak amaçlanmıştır. Bu bağlamda küresel iklim kriziyle mücadele etmek amacıyla hazırlanan ve birtakım yükümlülükleri de beraberinde getiren yeşil bina sertifikasyon sistemleri incelenmiştir. Çevre duyarlılığına sahip yapıların geçmişten günümüze hangi aşamalardan geçtiği, ülke liderlerinin hangi konferanslarda çevre duyarlılığı ile ilgili hangi kararların alındığı açıklanmıştır. Dünya'da önde gelen ülkelerde kullanılan yeşil bina sertifikasyon sistemleri analiz edilmiş ve kullanıcılardan hangi yükümlülüklerin beklenildiği açıklanmıştır. Dünya'da kullanılan bu sistemler sayesinde standart konutlar ile yeşil bina sertifika sistemine sahip konutlar arasında ne gibi farklılıkların olduğu, bu sistemlere sahip konutların enerji verimliliği ve karbon emisyonları gibi değerler tez çalışmasında yer almaktadır. Dünya'da uygulanan bu yenilikçi yaklaşımların yanı sıra ülkemizde bu alanda yapılan çalışmalar geçmişten günümüze incelenmiş ve günümüzde ülkemize özgü bir yeşil bina sertifika sisteminin varlığı araştırılmıştır. Ülkemize özgü yeşil bina sertifika sisteminin detayları ve kazanımları incelenmiştir. Tez çalışmasında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencilerinden oluşan topluluğa Dünya'da ve Türkiye'de uygulanmakta olan yeşil bina sertifika sistemleri ve yeşil yapılarla ilgili fikirleri sorulmuş olup, bu konunun inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri arasında ne derece ilgi çekici olduğu ve öğrencilerin konuya olan yaklaşımları, geleneksel bina yapım teknikleri yerine, çağdaş uygulamaların inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri arasında bilinirliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of the construction industry in the phase of ceasing the global climate crisis and contend with this crisis are investigated. It is aimed to keep informed of innovative technics of the construction industry, such as new norms and technologies, and to explain the stage of these applications in our country. Concordantly, green building certification systems, which are prepared to contend with the global climate crisis and some obligations, were examined. It was explained that stages of the buildings with environmental awareness passed through from the past to today, and decisions that were taken regarding environmental awareness at conferences by the country leaders. Green building certification systems used in leading countries have been analyzed. It was explained which obligations are expected from the contractor companies and building users. By means of these systems which are used in the world, the differences between standard residences and residences with green building certification system were examined. Quantities such as energy efficiency and carbon emissions of houses with these systems are included. In the thesis, community consisting of civil engineering department students and graduates were asked about green buildings and the green building certification systems being implemented in the world and in Turkey. The approaches of people, who work on different segments in the field of civil engineering , were examined. Instead of traditional building construction techniques, the awareness of contemporary applications among civil engineering students, sector employees and their approaches to the subject were analyzed in survey studies.