The intellectual and aesthetic dimensions of displacement in the designs of the architect Zaha Hadid
Mimar Zaha Hadid'in tasarımlarında yer değiştirmenin entelektüel ve estetik boyutları
- Tez No: 794843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÇAĞLAK EKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ DALAL HAMZAH MOHAMMED AL-YASARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmada Zaha Hadid'in mimari tasarımlarında yer değiştirmenin entelektüel ve estetik boyutları ele alınmıştır. İlk bölümde çalışmanın amaçları doğrultusunda belirlenen sorular yer almaktadır: Yer değiştirme uygulamaları tasarıma estetik bir unsur katar mı? Tasarımcı Zaha Hadid, tasarımlarında yer değiştirme uygulamalarını ve mekanizmalarını kullanarak neyi amaçlamaktadır? İkinci bölümde mimari tasarımda yer değiştirme yaklaşımları, bilimsel alanlarda yer değiştirme, yer değiştirme, edebi ve sanatsal yaklaşımlar ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, doküman analizi ile elde edilen 27 tasarım modelinden oluşan araştırma topluluğunu içermektedir. İçerik analizinde betimsel yaklaşım izlenmiş ve 15 örneklem incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Zaha Hadid'in mimari tasarımlarındaki entelektüel ve biçimsel yer değiştirme türleri ile birlik, uyum ve dengeyi korurken bir geçişin nasıl yapılacağı ve tasarım hayal gücünün mimari gerçeklikle nasıl değiştirileceği açıklanmıştır. Araştırmada, yer değiştirmenin mimari yapıyı sarstığı, yapısal zayıflığını ortaya çıkardığı ve onu baskı altına aldığı sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda mimari yapının sınırlarını yeni bir vizyona açar, böylece yapısı farklılaşır ve geleneğin kısıtlamalarının dışına çıkar. Zaha Hadid'in mimari tasarımlarını, formun farklılığı ve kelime dağarcığının biçimsel özelliklerinin değişimi yoluyla ayırt eden şey budur. Ayrıca mimarlıkta yer değiştirmenin düşünsel ve estetik boyutlarının, tasarım başarısının ufuklarını altüst eden ve stratejilerini değiştirebilecek belirli bir anlayışın seçilmesine yol açan yeni bir yorum oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current research dealt with the intellectual and aesthetic dimensions of displacement in Zaha Hadid's architectural designs. The first chapter contained the research problem that tried to answer some questions: Does displacement add an aesthetic component to the design when applied? To what extent does the designer, Zaha Hadid, want to reach through her use of displacement applications and mechanisms in her designs? The second chapter dealt with displacement approaches in architectural design, displacement in scientific fields, displacement, and its literary and artistic approaches. The third chapter included the research community, which amounted to 27 design models obtained with document analysis. The descriptive approach was followed in content analysis and 15 samples were analyzed. The fourth chapter aimed to explain the intellectual and formal types of displacement in the architectural designs of Zaha Hadid and furthermore, how to transition and replace the design imagination with the architectural reality while maintaining unity, harmony, and balance. It was concluded that displacement shakes the architectural structure, reveals its structural weakness, and puts it under pressure. It also opens its borders to a new vision, so its structure becomes different and outside the constraints of tradition. It is what distinguished Zaha Hadid's architectural designs through the strangeness of the form and the change of the formal characteristics of the vocabulary. It also concluded that the intellectual and aesthetic dimensions of displacement in architecture constitute a new reading that leads to the selection of a specific conception that may lead to overturning the horizons of the design achievement and changing its strategies.