Dünyada ve Türkiye'de lisans düzeyinde görsel sanatlar eğitimi veren yenilikçi kurumların eğitim programları açısından karşılaştırılması
Comparison of innovative institutions providing undergraduate visual arts education in the world and in Turkey in terms of education programs
  1. Tez No: 794844
  2. Yazar: NAİL AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Toplumsal hayatın en önemli parçası olan eğitim kavramı, toplumların geleceğini şekillendirilmesinde önemli role sahiptir. Geçmişten günümüze her dönemde eğitim kavramı dönemin gerektirdiği şartlara göre hep bir değişim ve gelişim yaşamaktadır. Geçtiğimiz elli yıla baktığımızda teknolojik alanda yaşanan hızlı ve durmak bilmeyen değişimler günümüz eğitim programlarını ve yapısını şekillendirmiştir. Günümüzde toplumsal hayatın vazgeçilemez parçaları olan teknolojik gelişmeler eğitim kavramını da doğrudan etkilemiş ve toplumun bireylerden beklediği bilgi beceri ve yetenekler de değişmiştir. Bu bilgi ve becerilerin öğrencilere kazandırılmasında ise eğitim programları içerik ve uygulamaları oldukça önem taşımaktadır. Bu amaçla Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Çin, Portekiz ve Türkiye'de lisans düzeyinde eğitim veren üniversitelerin, görsel sanatlar eğitimi programlarının yenilikçi eğitim yaklaşımları kapsamında yapısal, içerik ve uygulama özellikleri incelenmiş; belirli başlıklar altında karşılaştırılmış ve uzmanların rehberliğinde değerlendirilerek öneriler sunulmuştur. Betimsel bir araştırma olan bu çalışmada elde edilen veriler doküman analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre yurt dışından ve Türkiye'den seçilen üniversiteler arasındaki farklılıklar belirlenmiş ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of education, which is the most important part of social life, has an important role in shaping societies. From the past to the present, the concept of education has always undergone a change and development according to the conditions. The observations of the past fifty have shaped the education programs and structure of today's rapid and unobtrusive changes in the technological field. Technological developments, which are indispensable parts of the social life of the world, have also directly affected the concept of education and the knowledge, skills and abilities expected from the members of the society have also changed. In the acquisition of these knowledge and skills, the content of the training programs and wide application areas are given importance. For this purpose, the content and application features of the visual arts education programs of the universities providing undergraduate education in the United States, United Kingdom, China, Portugal and Turkey, within the scope of the old educational approaches; They were compared under certain headings and suggestions were presented by evaluating the devices under the guidance of the devices. This is a descriptive research, using the obtained data document analysis method. According to the usage obtained, various suggestions were presented, defining the routes between universities from abroad and from Turkey in general.