Otellerde doğal ve yapay aydınlatma ilkeleri ve Antakya'daki otel örneklerinin incelenmesi
Natural and artificial lighting principles in hotels and examination of hotel examples in Antakya
- Tez No: 794845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Işık, sadece insanlar için değil, tüm canlılar için temel gereksinim kaynağıdır. Geçmişte, ateşin icadı ile yapay aydınlatma elemanı olarak kullanılmaya başlanan ışık, teknolojik koşulların gelişimiyle yerini günümüzdeki aydınlatma elemanlarına bırakmıştır. Aydınlatma, çevremizi, mekânları ve içlerindeki nesneleri algılamamızı sağlayan araçtır. Bir mekânın ve içerisindeki nesnelerin, rahat bir şekilde algılanabilmesi için, mekânın işlevine uygun görsel konfor koşullarının oluşturulması önemlidir. Dolayısıyla, her hacimde aynı aydınlatma türü ve aygıtının kullanılması düşünülemez. Çünkü farklı hacimlerin, yapılan iş doğrultusunda, farklı aydınlık düzeylerine ihtiyacı vardır. Aydınlatma elemanı sayısını arttırmak, aydınlatmanın doğru yapıldığı anlamına gelmemektedir. Önemli olan, yapılan iş doğrultusunda, hacim içinde renklerin, dokuların ve objelerin doğru ve sağlıklı bir şekilde algılanmasını sağlamaktır. Geçmişte oteller, yalnızca konaklama hizmeti veren küçük yapılar olarak düşünülürken, günümüzde bu yapılar spor aktiviteleri yapılan, çeşitli toplantı ve organizasyonlar düzenlenen, ve buna benzer birçok farklı işleve yanıt veren yapılar haline gelmiştir. Dolayısıyla, bu yapılardaki aydınlatma düzenlerinin de bu farklı işlevlere yönelik oluşturulması gerekmektedir. Otel iç mekânlarının aydınlatılmasında, öncelikli olarak buralarda gerçekleştirilecek işlevler göz önünde bulundurularak, sağlıklı görme koşullarının sağlanması gerekmektedir. Sonrasında yaratılmak istenen atmosfer doğrultusunda, estetik bir takım olguların ön plana çıkarılmasına yönelik aydınlatma düzenleri oluşturulabilir. Bu tez çalışmasında, konaklama yapıları kategorisine giren otel yapılarında, aydınlatma tasarımının önemi incelenmiştir. Antakya'da belirlenen otellerin aydınlatma düzenleri incelenerek, aydınlatma ilkeleri doğrultusunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Light is the basic source of necessities not only for human beings, but for all living things. In the past, light, which began to be used as an artificial lighting element with the invention of fire, has left its place to today's lighting elements with the development of technological conditions. Lighting is the tool that allows us to perceive our environment, spaces and objects in them. In order for a space and the objects in it to be perceived comfortably, it is important to create visual comfort conditions suitable for the function of the space. So, it is unthinkable to use the same type of lighting and device in every volume. Because different volumes need different levels of illumination in line with the work done. Increasing the number of lighting elements does not mean that the lighting is done correctly. The important thing is to ensure that colors, textures and objects are perceived correctly and healthily in volume in line with the work done. In the past, hotels were thought of as small structures that only provide accommodation services, but today these structures have become structures that respond to many different functions such as sports activities, various meetings and organizations. Therefore, the lighting schemes in these structures need to be created for these different functions. In the lighting of hotel interiors, it is necessary to provide healthy vision conditions by considering the functions to be performed in these places. Then, in line with the atmosphere to be created, lighting schemes can be created to bring a number of aesthetic phenomena to the forefront. In this thesis study, the importance of lighting design in hotel buildings, which fall into the category of accommodation structures, was examined. The lighting schemes of the hotels determined in Antakya were examined and evaluated in line with the lighting principles.