Online eğitim alan öğrencilerin akademik motivasyon ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 794886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN KAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında temel amaç online eğitim alan öğrencilerin akademik motivasyon ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 300 üniversite öğrencisine ulaşılmıştır. Araştırmaya dahil edilen bu 300 üniversite öğrencisine öncelikle bilgilendirilmiş onam formu daha sonra sırasıyla; sosyodemografik bilgi formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Akademik Motivasyon Ölçeği sunulmuştur. Katılımcılara ölçekler sunulup, veriler toplandıktan sonra uygun istatistiksel analizler için SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan veri seti normal bir dağılık gösterdiği için parametrik testler kullanılmıştır. Buna göre, online eğitim alan öğrencilerin akademik motivasyon ve depresyon düzeylerinin cinsiyet, yaş ve medeni durum değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelemek amacıyla bağlantısız örneklemler t testi, depresyon ile akademik motivasyon değişkenleri arasında bir ilişki olup olmadığı test etmek için Pearson korelasyon analizi yapılmış ve ölçeklerin normal bir dağılıma sahip olup olmadığını incelemek için çarpıklık ve basıklık katsayıları, ölçeklerin güvenilir bir yapıda olup olmadığını görmek için Cronbach Alfa değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is to examine the relationship between academic motivation and depression levels of students receiving online education. For this purpose, 300 university students were reached. Firstly, informed consent form was given to these 300 university students included in the study, and then; sociodemographic information form, Beck Depression Scale and Academic Motivation Scale were presented. After the scales were presented to the participants and the data were collected, the SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences) program was used for appropriate statistical analysis. Parametric tests were used because the data set used in the research showed a normal distribution. Accordingly, unconnected samples t-test was used to examine whether the academic motivation and depression levels of the students receiving online education differ according to gender, age and marital status variables, Pearson correlation analysis was performed to test whether there is a relationship between depression and academic motivation variables, and the scales were measured in a normal way. Skewness and kurtosis coefficients were calculated to examine whether the scales had a reliable distribution, and Cronbach's Alpha values were calculated to see if the scales had a reliable structure.