Isolation of pseudomonas aeruginosa from hospital infections and investigation of surface virulance factor (BLAIMP) by molecular method
Hastane enfeksiyonlarından Pseudomonas aeruginosa in izolasyonu ve yüzey virülans faktörünün (BLAIMP) moleküler yöntemle araştırılması
- Tez No: 794885
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, PROF. DR. HİYAM ADİL AL-TAII
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Pseudomonas aeruginosa, mevcut antibiyotiklere karşı artan direnci nedeniyle küresel bir tehdit haline gelmiştir. Bu çalışmada Musul şehir hastanelerinden izole edilen P.aeruginosa izolatlarının teşhisi ve antimikrobiyal direnci araştırılmıştır. Başvuran hastalardan topladığımız 150 izolat, morfolojik, ve kültürel özelliklerine göre teşhis edilmiştir. Bunun için MacConkey agar gibi besi ortamları kullanılmış ve mikroskobik incelemeler yapılmıştır. Ayrıca katalaz (+), gram (-), sitrat (+) gibi biyokimyasal testlere göre de teşhis edilmiştir. İzole edilen 21 P. aeruginosa örneğinin 8'i klinik ve 13'ü çevresel kaynaklardan toplanmıştır. Bu 21 izolattan RNA izolasyonu yapılarak, moleküler yöntemlerle dirençden sorumlu olan (blaimp) aktivitesi belirlenmiştir. . Son olarak, tüm direnç suşları arasından iki örnek, gen ekspresyonu sırasıyla 6,995424 ve 2,876179 değerleri ile yukarı regülasyon için anlamlı bir sonuç gösterirken, geri kalan diğer suşlar anlamlı olmayan gen aktivitesi göstermiştir. Bu 21 örnekten sadece 2 tane P. aeruginosa izolatında Imipenem'e karşı direnç saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa has become a global threat due to its increasing resistance to existing antibiotics. In this study, it was aimed to retrospectively determine the antimicrobial resistance of P.aeruginosa isolates isolated from different sources. Among the 150 isolates we collected, The samples were taken from patients attended Al-Mosul Governmental Teaching Hospitals . Samples were diagnosed based on cultured characteristics on macConkey agar medium consider selective medium, microscopic examination by observing the rod-shaped bacterium, and biochemical tests such as catalase (+), gram (-), citrate (+).To increase accuracy in the diagnostic process . We got 21(14%) P. aeruginosa from different sources included clinical source 8(38%) and environmental source 13(61.9%) . Among 21 samples were only 2(10%) sample of P. aeruginosa were resistance to Imipenem and the activity of responsible gene(blaimp) for resistance phenomenon was determined using the real-time technique by RNA isolation from 21 sample ,cDNA synthesis and gene expression using specialized gene primers. Finally, two samples among all resistance strains showed significance blaimp gene expression up regulation, whereas the other remaining strains revealed non significance gene activity and the results were respectively 6,995424, 2,876129