Arginase activity and oxidative markes imbalance in patients with chronic diabetes mellitus complication
Kronik diyabet dari komplikasyonu olan hastalarda arginaz aktivitesi ve oksidatif i̇şaretler dengesi̇zliği
  1. Tez No: 795036
  2. Yazar: ALAULDDIN MOHAMMED MAHDI ALBAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Dünyada diyabet hem yetişkinleri hem de çocukları öldürüyor. İki aylık bir süre içinde 100 diyabet hastası ve 35 sağlıklı kontrolden 135 kan örneği alındı. Altmışın üzerindeki kadınlardan ve hamile kadınlardan örneklenen anemi, hepatit veya hipertansiyonu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Ayrıldıktan sonra serum -20°C'de tutuldu. Toplam protein, albümin, globulin, amino, karbonil ve tiyol grupları izole edildi. Tüm numuneler arginaz enzim aktivitesine sahipti. İkincisi, mevcut çalışma parametre-arginzim korelasyonunun istatistiksel bir araştırmasını içeriyordu. Araştırmanın bulguları Şeker hastalarının kan serumlarında sağlıklı kontrollere göre daha yüksek arginaz seviyeleri vardır (P0.05). Diyabet hastaları, tümü P0.05'te olmak üzere toplam protein, albümin ve globulin düzeylerinin azaldığını bildirdi. Sağlıklı kontrollere göre hastalarda serbest amino asit içeriğinde bir artış (P0.05). Karbonil grubu konsantrasyonu yatan hastalarda azaldı ve diyabetiklerde P0.05 olasılık eşiğinde arttı. NO ve MDA konsantrasyonları sağlıklı kontrollere göre hastalarda arttı.
Özet (Çeviri)
In the world, diabetes kills both adults and children. During a two-month period, 100 diabetics and 35 healthy controls collected 135 blood samples. Patients with anemia, hepatitis, or hypertension were excluded, as sampled from women over sixty and pregnant women. After separation, the serum was kept at -20 oC. Total protein, albumin, globulin, amino, carbonyl, and thiol groups were isolated. All samples had arginase enzyme activity. Second, the current study included a statistical investigation of the parameter-arginzyme correlation. The research's findings Diabetics have higher levels of arginase in their blood serum than healthy controls (P0.05). Diabetes patients reported reduced levels of total protein, albumin, and globulin, all at (P0.05). An increase in free amino acid content in patients relative to healthy controls (P0.05). The carbonyl group concentration decreased inpatients and increased in diabetics at the probability threshold of (P0.05). NO, and MDA concentrations increased in patients compared to healthy controls.