Minimal akım anestezisinde otomatik kontrol yöntemi ile manuel kontrol yönteminin karşılaştırılması
Comparison of automated control method and manual control method in minimal flow anesthesia
  1. Tez No: 795041
  2. Yazar: REZAN ŞEREFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA TAŞ TUNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: İnhaler anesteziklerin uygulanması ve taze gaz akımı (TGA) hızı yeni nesil anestezi makineleri tarafından otomatik olarak kontrol edilebilir. Biz çalışmamızda jinekolojik cerrahi geçiren hastaların Mindray A9® (Shenzhen, China) anestezi makinesinin otomatik kontrollü modülü olan OKA ve manuel olarak bir anestezist tarafından uygulanan minimal akım anestezi (MAA) yöntemlerinin anestezik ajan (AA) tüketim maliyeti, hemodinamik parametreler, anestezi derinliği, hedef AA konsantrasyonlarına ulaşma süresi, uyanma süresi ve anestezistlerin iş yükü yönlerinden karşılaştırılmasını amaçladık. YÖNTEM: Çalışma için yerel etik kuruldan onay alındıktan sonra tüm hastalardan çalışmadan önce sözlü ve yazılı bilgilendirilmiş onam alındı. Bu çalışmada jinekolojik cerrahi uygulanan 76 hasta rastgele iki gruba ayırıldı: manuel kontrollü anestezi (Grup MKA) grubu ve otomatik kontrollü anestezi (Grup OKA) grubu. Grup MKA'da (n=38) Minimum alveoler konsantrasyon (MAK) 1'e ulaşana kadar sevofluran vaporizatörü %2,5 olacak şekilde 4 L/dk taze gaz akımı (TGA) ile %40- 60 O 2 ve hava karışımı ile indüksiyon yapıldı. Ardından 0,5 L/dk TGA ile MAA'ya geçildi. Hedef FİO 2 değeri %35-40 olarak belirlendi. Grup OKA'da (n=38), MAK 1 olarak belirlendi ve FiO 2 %35 olarak ayarlandı. Tüm hastaların anestezi derinliği monitörizasyonu uygulandı. İşlem bitmeden 15 dakika önce vaporizatör kapatıldı. Anestezi ve operasyon süreleri, MAK, hemodinamik parametreler, anestezi derinliği, hedef Et-AA değerine ulaşma süresi, ventilatör ayarlama sayısı, volatil ajan tüketimi, uyanma süreleri analiz edildi (Clinical Trials Number: NCT05554263). BULGULAR: Her iki grup arasında anestezi derinliği, hemodinamik stabilite ve anestezik ajan tüketimi arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmedi (Sevofluran tüketimi: MKA: 17,2 ± 4,5; Grup OKA: 19,1 ± 4,9 ml; p=0,076). OKA modu ile uygulanan anestezide de MAK 1 hedefine anlamlı olarak daha hızlı ulaşıldığı görüldü (Grup MKA: 314 ± 169 sn; Grup OKA: 218 ± 51 sn). Anestezi derinliğine göre yapılan vaporizatör ayarı sayısı Grup OKA'da toplam 15, MKA grubunda toplam 217 idi. SONUÇ: Çalışmamızın sonuçlarına göre, OKA modu ile hedef anestezik ajan konsantrasyonlarına daha hızlı ulaşıldığı ve sabit bir anestezi derinliği elde etmek için gereken ayarlama sayısı açısından manuel modlara göre daha avantajlı olduğunu saptadık.
Özet (Çeviri)
AIM: The administration of inhaler anesthetics and the fresh gas flow (FGF) rate can be automatically controlled by new generation anesthesia machines. In our study, we compared the application of minimal flow methods by an ACA, which is an automatically controlled module of the Mindray A9® (Shenzhen, China) anesthesia machine, and manually by an anesthesiologist in patients undergoing gynecological surgery under general anesthesia. We aimed to compare cost of AA consumption, hemodynamic parameters, depth of anesthesia, time to reach target AA concentrations, awakening time and workload of anesthetists. MATERIALS AND METHODS: After obtaining approval from the local ethics committee for the study, written informed consent was obtained from all patients before the study. In this study, we randomly divided 76 patients who underwent gynecological surgery into two groups: and the manual controlled anesthesia group (Group MCA), the automatic controlled anesthesia group (Group ACA). In group MCA (n=38), induction was performed with a mixture of 40-60% O 2 and air with a 4 L/min fresh gas flow (FGF) and sevoflurane vaporizer was set %2,5 until the minimum alveolar concentration (MAC) reached 1. Then, MAA was initiated with 0.5 L/min FGF. The target FIO 2 value was determined as 35-40%. In group ACA (n=38), the MAK was determined as 1 and the FiO 2 was adjusted as 35%. Anesthesia and operation times, MAC, hemodynamic parameter, depth of anesthesia, time to reach target Et-AA value, number of ventilator adjustments, volatile agent consumption, awakening times were analyzed. (Clinical Trials Number: NCT05554263). RESULTS: There was no statistically significant difference in depth of anesthesia, hemodynamic stability and anesthetic agent consumption between the two groups (Sevoflurane consumption: MCA: 17.2 ± 4.5, Group ACA: 19.1 ± 4.9 ml; p=0.076) It was observed that the MAK 1 target was achieved significantly faster in anesthesia administered with ACA mode (Group MCA: 314 ± 169 sec ; Group ACA: 218 ± 51 sec). The total number of vaporizer adjustments according to the depth of anesthesia was 217 in the MCA group and 15 in the ACA group. CONCLUSION: Based on the results of our study, we have shown that the ACA mode is more advantageous than manual modes in terms of reaching target anesthetic agent concentrations more quickly and the number of adjustments required to achieve a constant depth of anesthesia.