Thıqar bölgesi salmonella hastalığının tespiti için widaltest ve PCR testinin karşılaştırılması
PCR test compare to widal test for detection salmonellosisdisease in Thiqar province
  1. Tez No: 795044
  2. Yazar: AHMED TALIB ABDULADHEEM ABDULADHEEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ÇORAK ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Salmonella, dünya çapında insanlarda önemli morbidite ve mortaliteye neden olan gram negatif bir bakteridir. Salmonella typhi (tifo mikrobu), hastalığın bağırsaklara ve dolaşıma yayılmasına neden olan bakteridir. Daha ciddi bir enfeksiyon olan Salmonelloz hastalığı insanlar arasında yaygın olarak bulaşan ve tedavisi zor bir hastalıktır. Bu nedenle bu çalışmada, Irak'ın ThiQar Şehrinde yer alan ThiQar Genel Hastanesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniğine başvuran 100 hastadan örnek toplanmıştır. Alınan Salmonella izolatları Macconkey agar, ksiloz lizin deoksikolat ve Selenit F Broth Medium üzerinde bakteri kültürü kullanılarak izole edilerek tanımlanmıştır. Daha sonra Widal testi ve PZR testi ile doğrulanmıştır. Çalışmamız kapsamında PZR sonuçlarının %63'ü pozitif, %27'si negatif, Widal test sonuçlarında ise %72'si pozitif ve %18'i negatif olarak tespit edilmiştir. Kan kültürü sonuçları %23 pozitif ve %77 negatif iken, dışkı kültürü sonuçları %29 pozitif ve %71 negatif olarak bulunmuştur. Çalışmamız sonucunda PZR ve Widal testlerinin kan kültürü ve dışkı kültürüne göre daha güvenilir olduğu ve birbirine benzer sonuçlar verdiği sonucuna varılmıştır. S. typhi'nin neden olduğu Salmonella hastalığının tanısında PZR testleri ve Widal testi birlikte uygulanmalı ve farklı coğrafi bölgelerden gelen suşlarla ile daha kapsamlı araştırmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Salmonella is a gram-negative bacterium that causes significant morbidity and mortality in humans worldwide. Salmonella typhi (typhoid bacteria) is the bacteria that causes the disease to spread to the intestines and circulation. Salmonellosis, which is a more serious infection, is a disease that is widely transmitted among people and is difficult to treat. Therefore, in this study, 100 samples who applied to ThiQar General Hospital and Infectious Diseases Polyclinic in ThiQar City, Iraq were collected. Received Salmonella isolates were identified by isolation using bacterial culture on Macconkey agar, xylose lysine deoxycholate and Selenit F Broth Medium. It was then confirmed by the Widal test and PCR test. In our study, 63% of the PCR results were positive, 27% were negative, and 72% were positive and 18% were negative in the Widal test results. While blood culture results were 23% positive and 77% negative, stool culture results were 29% positive and 71% negative. As a result of our study, it was concluded that PCR and Widal tests are more reliable than blood culture and stool culture and give similar results. In the diagnosis of Salmonella disease caused by S. typhi, PCR tests and Widal test should be applied together and more comprehensive studies should be done with strains from different geographical regions.