Bitki özleri ve antibiyotikler arasındaki sinerjinin pseudomonas aeruginosa üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the synergy between plant extracts and antibiotics on pseudomonas aeruginosa
  1. Tez No: 795045
  2. Yazar: ALI SARMAD MAJEED AL-NAISANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, 2021 yılı Nisan-Haziran ayları arasında Samarra/Salah al-Din şehrinde Samarra Devlet Hastanasinde yapılmıştır. Hastaneden yaşları 1-60 yaş arasında değişen kadın ve erkek hastaların yanık ve yaralarından 100'er adet sürüntü örneği toplanmıştır. Bu örneklerden (%40) yanık ve (%12) yara örnekler kanlı agar, McConkey agar ve setrimid agarda 37 °C'de 24 saat inkübe edilerek kültüre alınmıştır. P.aeruginosa izolatları konvansiyonel yöntemlerle kolonyal morfoloji, şekil, boyut, renk, koku ve boya üretimine göre teşhis edilmiştir. Toplanan 40 örnekten, 16 (%40) erkek ve 24 (%60) kadın arasında dağıtılan %100 bakteri üremesi gerçekleşmiştir. Antibiyotik duyarlılık testi ile ilgili olarak çalışma sonuçları, P.aerginosa izolatlarının yüksek antimikrobiyal direncinin tetrasiklinler, ampisilin, kloramfenikol ve sefaleksine %100 dirençli iken Siprofloksasin ve Levofloksasine %100 duyarlı olduğunu göstermiştir. Mevcut çalışmanın sonuçları, Myrtus communis'in sulu ekstraktının alkollü ekstrakttan üstün olduğunu, Calendula officinalis'in alkollü ekstraktının ise sulu ekstrakttan üstün olduğunu göstermiştir. Pseudomonas aeruginosa'ya karşı direnç gösteren bu bitkilerin antibiyotiklerle Sinerjistik bir karışımı ile ilgili ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Samarra State Hospital in the city of Samarra/Salah al-Din between April and June 2021. 100 swab samples were collected from the burns and wounds of male and female patients aged 1-60 years old from the hospital. Burned samples (40%) and wounds (12%) were cultured on blood agar, McConkey agar and cetrimide agar after incubation at 37 °C for 24 hours. Pseudomonas aeruginosa isolates were identified by conventional methods according to colonial morphology, shape, size, colour, odour and dye production of the 40 samples collected, 100% bacterial growth occurred, distributed among 16 (40%) males and 24 (60%) females. Regarding the antibiotic susceptibility test, the study results showed that the high antimicrobial resistance of P.aerginosa isolates was 100% resistant to tetracyclines, ampicillin, chloramphenicol, and cephalexin, while 100% susceptible to Ciprofloxacin and Levofloxacin. The results of the present study showed that the aqueous extract of Myrtus communis was superior to the alcoholic extract, while the alcoholic extract of Calendula officinalis was superior to the aqueous extract. This is the first study of a Synergistic blend of these plants with antibiotics that show resistance to P.aerginosa