Jıgsaw I tekniğinin sekizinci sınıf öğrencilerinin çevresel farkındalıklarına etkisi
The effect of jigsaw I technique on eighth grade students' environmental awareness
- Tez No: 795130
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SADIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada,“Madde Döngüleri ve Çevre Sorunları”konusunda jigsaw I tekniğinin sekizinci sınıf öğrencilerinin çevresel farkındalıklarına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma grubunu Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümü'nde yer alan bir ile bağlı bir ilçedeki bir ortaokulun sekizinci sınıfında okuyan 24 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma, 2021-2022 eğitim - öğretim yılının ikinci döneminde yapılmıştır. Çalışmaya okulda iki sekizinci sınıf şubelerinden biri deney grubu, diğeri ise kontrol grubu olarak katılmıştır. Deney grubundaki 12 öğrenci işbirlikli öğrenme yönteminin tekniklerinden jigsaw I tekniğiyle, kontrol grubundaki 12 öğrenci ise öğretim programının önerdiği yöntem ve teknikle öğrenim görmüştür (koronavirüs pandemisi nedeniyle çalışma küçük gruplarla yapılmıştır). İşbirlikli öğrenme öğretmenlerin öğrencileri küçük gruplara ayırarak, öğrencilerin birlikte çalıştıkları, öğrencilerin birbirinden öğrendiği etkili bir yöntemdir. Jigsaw tekniği ise, öğrencilerin bir araya gelerek asıl ve uzman gruplar oluşturarak birlikte çalıştığı grup etkinlikleri ile yapılan işbirlikli öğrenme tekniğidir. Bu teknikte öğrenciler farklı bakış açıları ve farklı etkinliklerle birçok konuyu farklı yollardan öğrenebilirler. Yapılandırmacı yaklaşıma dayanan bu teknik öğrencilerin birbirlerinin öğrenmelerine katkı sağlamasının yanında sorumluluk duyguları kazanmalarına, özgüvenlerinin gelişmesine, motivasyonlarının artmasına, iletişim becerilerinin gelişmesine, sosyalleşmelerine, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesine katkı sağlar. Bu araştırma ön-test ve son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen modelindedir. Çalışma dört hafta boyunca toplam onaltı ders saati süresince gerçekleşmiştir. Araştırma verileri, Ötün (2016) tarafından hazırlanan 22 maddelik“Çevre Eğitimi Kavramları Farkındalık Ölçeği (ÇEKFÖ)”ile toplanmıştır. Ölçek çalışmanın başında ön-test, çalışmanın sonunda da son-test olmak üzere her iki gruba da uygulanmıştır. Araştırmada SPSS 22 programı ile nicel veriler analiz edilmiştir. Çalışmanın başında deney ve kontrol gruplarına uygulanan Çevre Eğitimi Kavramları Farkındalık Ölçeği ön-test puanları arasında anlamlı bir fark görülmezken, çalışmanın sonunda uygulanan Çevre Eğitimi Kavramları Farkındalık Ölçeği son-test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak jigsaw I tekniğinin, öğretim programının önerdiği yöntem ve tekniğe göre, öğrencilerin çevresel farkındalıklarına daha fazla katkı sağladığı görülmüştür. Uygulama sonucunda bu tekniğin fen öğretiminde etkili olduğu görülmüştür. Bu bağlamda Jigsaw I tekniği Fen Bilimleri dersinin başka konularında ve farklı sınıf seviyelerinde uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of the jigsaw I technique on the environmental awareness of eighth grade students on“Matter Cycles and Environmental Problems”. The study group consists of 24 students studying in the eighth grade of a secondary school in a district in the Middle Black Sea Region of the Black Sea Region. The study was carried out in the second semester of the 2021-2022 academic year. Two eighth grade classes at the school participated in the study, one as the experimental group and the other as the control group. 12 students in the experimental group were educated with the jigsaw I technique, one of the techniques of the cooperative learning method, and 12 students in the control group were educated with the method and technique suggested by the curriculum (due to the coronavirus pandemic, the study was conducted in small groups). Cooperative learning is an effective method where teachers divide students into small groups, students work together and students learn from each other. Jigsaw technique, on the other hand, is a cooperative learning technique with group activities where students come together and form master and expert groups. In this technique, students can learn many subjects in different ways with different perspectives and different activities. This technique, which is based on a constructivist approach, not only contributes to the learning of each other, but also helps students gain a sense of responsibility, improve their self-confidence, increase their motivation, develop communication skills, socialize, and develop critical thinking and problem solving skills. This research is in a quasi-experimental design model with pre-test and post-test control groups. The study took place during four weeks, during a total of sixteen lesson hours. The research data was collected with 22 items prepared by Ötun (2016). It was collected with the“Environmental Education Concepts Awareness Scale (CFEI)”. The scale was applied to both groups as a pre-test at the beginning of the study and a post-test at the end of the study. Quantitative data were analyzed with the SPSS 22 program in the research. While there was no significant difference between the Environmental Education Concepts Awareness Scale pre-test scores applied to the experimental and control groups at the beginning of the study, there was a significant difference between the Environmental Education Concepts Awareness Scale post-test scores applied at the end of the study in favor of the experimental group. As a result, it was seen that the jigsaw I technique contributed more to the environmental awareness of the students than the method and technique suggested by the curriculum. As a result of the application, it was seen that this technique was effective in science teaching. In this context, the Jigsaw I technique can be applied in other subjects of the Science course and at different grade levels.