İşyerinde zorbalık ve ayrılma niyeti: Algılanan örgütsel desteğin moderatörlük etkisi
Workplace bullying and intention to leave: The moderator effect of perceived organizational support
- Tez No: 795245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK KARAYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasında işyerlerinde oldukça sık karşılaşılan sorunlardan birisi olan işyeri zorbalığının işten ayrılma niyetine etkisi ve algılanan örgütsel desteğin bu etkide moderatör etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda araştırmanın örneklemi, Konya ilinde hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir kamu kurumundan seçilmiştir. 423 personelin katıldığı çalışmada veriler, anket yöntemiyle toplanmıştır. Anketler aracılığıyla toplanan verilerin güvenirlik ve normallik analizleri yapılmış olup teorik olarak oluşturulan hipotezlerin test edilmesi noktasında korelasyon ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Gerçekleştirilen hipotez testleri neticesinde işyeri zorbalığının işten ayrılma niyetini pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra ulaşılan bulgular; algılanan örgütsel desteğin işten ayrılma niyetini negatif yönde etkilediğini göstermiştir. Moderatör değişken rolüne ilişkin gerçekleştirilen hipotez testinde; işyeri zorbalığı ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin düzenleyici değişken rolü üstlenmediği yani moderatör etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca çalışma yapılan kurumda işyeri zorbalığına maruz kalma oranı, 30,9 olarak bulunmuştur. Alan yazında bahsi geçen değişkenlerin birlikte ele alındığı çalışmaların az sayıda olması, araştırmanın önemini artırmakta olup; bulguların, konu hakkında çalışma yapacak olan araştırmacılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to determine the effect of workplace bullying, which is one of the most common problems in workplaces, on intention to quit work and the moderator effect of perceived organizational support on this effect.In this context, the sample of the research was selected from a public institution operating in the service sector in Konya province. In the study in which 423 staff members participated, data were collected through a questionnaire.Reliability and normality analyses of the data collected through questionnaires were performed and correlation and regression analyses were used to test theoretically constructed hypotheses. As a result of the hypothesis tests carried out, it was concluded that workplace bullying positively affected the intention to leave the job. In addition, the findings reached; it has been shown that perceived organizational support negatively affects intention to leave work.In the hypothesis test conducted on the role of the moderator variable, it was found that the perceived organizational support in the relationship between workplace bullying and intention to quit does not assume the role of a regulatory variable, that is, there is no moderator effect. In addition, the exposure rate to workplace bullying in the institution where the study was conducted was found to be 30,9. The small number of studies in which the variables mentioned in the literature are discussed together increases the importance of the research; It is thought that the findings will contribute to the researchers who will study the subject.