Üniversite öğrencilerinde ergen–ebeveyn ilişkisinin niteliği ile internet bağımlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the quality of the adolescent-parent relationship and the levels of internet addiction in university students
- Tez No: 795246
- Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin ebeveyn-ergen ilişkisi ile internet bağımlılık düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 210'u kadın ve 65'i erkek olmak üzere 275 Türkiye'nin İstanbul ilinde öğrenim gören 18-25 yaş grubundaki Üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Ebeveyn-Ergen İlişki Niteliği Ölçeği, Problemli İnternet Kullanım Ölçeği ve Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, Pearson Korelasyon Analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, üniversite öğrencilerinin ebeveyn-ergen ilişki puanları ile internet bağımlılık düzeyleri arasında negatif yönde zayıf anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırma bulguları alanyazında daha önce yapılan araştırma bulguları ile tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to analyze the parent-adolescent relationship and internet addiction levels of college students. The study group of the research is 275 people, including 210 women and 65 men. This working group included college students studying in the 18-25 age group in Turkey's Istanbul province. The Parent-Adolescent Relationship Quality Scale, Problematic Internet Use Scale and Youth Internet Addiction Scale were used as data collection tools in the study. The data obtained were analyzed using the Pearson Correlation Analysis method. According to the findings of the study, a weak negative relationship was found between the parent-adolescent relationship scores of college students and their internet addiction levels. Moreover, research findings were discussed and offer some suggestions with the findings of previous research in the literature.