Yasmina Khadra'nın Saldırı ve Kabil'in Kırlangıçları adlı yapıtlarında yabancılaşma ve kimlik sorunsalı
The problem of alienation and identity in Yasmina Khadra's Attack and The Swallows of Kabul
  1. Tez No: 795247
  2. Yazar: BURCU ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Gerçek adı Mohammed Moulessehoul olan Yasmina Khadra, eşinin ismini kullandığı takma adı altında yapıtlarını yayımlayan Cezayirli bir yazardır. Bu çalışmada, Yasmina Khadra'nın 2002 yılında yazımını tamamladığı Kabil'in Kırlangıçları ve 2005 yılında yazımını tamamladığı Saldırı adlı yapıtlarında, yabancılaşma ve kimlik sorunsalının analizi yapılarak incelenmiştir. Mohammed Moulessehoul'un, askeri kariyerinin vermiş olduğu sansür nedeni ile eşinin isimlerinden oluşturduğu takma ad, romanlarındaki kadınlar üzerinde mücadeleci ve güçlü bir etki yaratır.Başta Cezayir Bağımsızlık Savaşı olmak üzere geçmişinden ilham alan yazar, kadın kimliğiyle ön plana çıkar.Yazın hayatına adım atan yazarın,Doğu'nun kaderini belirleyen olayları yapıtlarında ele aldığı görülür. Cezayir'de iki toplum arasında kalarak yaşadığı çevrenin, insanların, olayların ve en önemlisi savaşların etkisi altında yaşamınayön vermeye çalışır. İsrail-Filistin çatışmasını yansıttığıSaldırı adlı yapıtında dini sapmalar işlenir. Yapıt, Arap kökenli olan Doktor Emin Caferi ve intihar görevi için bomba taşıyan eşi Sihem olmak üzere iki karakter üzerinde şekillenerek irdelenir.Kabil'in Kırlangıçları adlı yapıtında ise Taliban yönetiminde bulunan Afganistan'ın başkenti Kabil'de,zorlu yaşamların hikâyesi dört kişi aracılığıyla aktarılır.Bu bağlamda çalışmamızın inceleme yönünü oluşturmada kullandığımız yabancılaşma ve kimlik sorunsalı, insanın kendi varlığına yabancılaşmasını ve yabancılaşmış insanların kendilerine tanımlanan kimliklerde var olma mücadelesiniortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Yasmina Khadra, whose real name is Mohammed Moulessehoul, is an Algerian writer who publishes his works under the pseudonym of her husband. In this study, the problems of alienation and identity were analyzed and analyzed in Yasmina Khadra's works titled The Swallows of Kabul, which he completed in 2002, and Attack, which he completed in 2005.The pseudonym that Mohammed Moulessehoul created from the names of his wife due to the censorship of his military career creates a challenging and powerful effect on the women in his novels. Inspired by her past, especially the Algerian War of Independence, the author comes to the fore with her female identity.It is seen that the author, who stepped into the literary life, deals with the events that determine the fate of the East in his works.Being stuck between two communities in Algeria, he tries to direct his life under the influence of the environment, people, events and most importantly wars.Religious deviations are handled in his work titled Attack, in which he reflects the Israeli-Palestinian conflict.The work is shaped by two characters, Doctor Emin Caferi, who is of Arab origin, and his wife, Sihem, who carries a bomb for a suicide mission.In his work, The Swallows of Kabul, the story of difficult lives in the capital of Afghanistan, Kabul, which is under the rule of the Taliban, is told through four people.In this context, the problem of alienation and identity, which we used to create the examination aspect of our study, will reveal the alienation of people from their own existence and the struggle of alienated people to exist in the identities defined for them.