KOBİ yöneticilerinin stratejik bilinç, stratejik yönetim algıları ve uyguladıkları rekabet stratejilerinin işletme performansına etkisi: TR83 bölgesi imalatçı firmalar üzerine bir uygulama
The effect of strategic awareness, perceptions of strategic management and competitive strategies applied by SME managers on business performance: An application on manufacturing firms in TR83 region
  1. Tez No: 795415
  2. Yazar: TUNAHAN AHMET GÜRLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmelerin faaliyet gösterdiği alandaki sürekliliğini devam ettirmesi ve başarısı attırabilmesi için uyguladıkları stratejik yönelimli teknik ve araçları kullanma arayışları her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu arayış, yirmi birinci yüzyıl dünyasında KOBİ'lerin faaliyet yürüttükleri sosyal ve ekonomik çevrenin gelişimi açısından da büyük önem arz etmektedir. Dünya genelinde ekonominin bir çok temel dinamiği ve üretim-tüketim dengesi de KOBİ'lerin faaliyetleriyle doğrudan ilişkilidir. Bu doğrultuda araştırmanın amacı KOBİ yöneticilerinin stratejik bilinç, stratejik yönetim algıları ve uyguladıkları rekabet strateji düzeylerini ortaya koymak, işletmelere stratejik yönetim ve planlamanın önemi konusunda farkındalık sağlamak ve işletme performansına olan etkileri tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmanın evrenini TR83 bölgesinde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklük düzeyinde bulunan imalatçı firmalar oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında tam sayım yönetimine göre belirlenen 74 KOBİ'nin yönetici veya sahip yöneticilerine ait 74 anket, değerlendirme kriterlerine göre uygun olarak tespit edilmiş ve analiz edilmiştir. Uygulanan anket sonucu ile elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Analiz edilen verilere öncelikle frekans analizi uygulanmış olup, daha sonra ankette yer alan değişkenlerin aritmetik ortalamaları hesaplanmıştır. Anketin güvenilirlik ölçümü Cronbach Alfa katsayısı ile ölçülmüş olup, Bağımsız İki Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans (ANOVA) Analizi ve Korelasyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The search for using strategically oriented techniques and tools applied by Small and Medium-sized enterprises to maintain their continuity in the field in which they operate and to achieve success continues to increase every day. This quest is also of great importance in terms of the development of the social and economic environment in which SMEs operate in the twenty-first century world. Many basic dynamics of the economy around the world and the production-consumption balance are also directly related to the activities of SMEs. The aim of the research in this direction SME managers of strategic awareness, perceptions and their level of Strategic Management Competitive Strategy applied to reveal and businesses to provide awareness about the importance of Strategic Management and planning is to determine the effects on business performance. For this purpose, the universe of the research consists of small and medium-sized manufacturing companies operating in the TR83 region. Within the scope of the research, 74 surveys belonging to the managers or owner managers of 74 SMEs determined according to the full census management were determined and analyzed in accordance with the evaluation criteria. The data obtained with the applied survey result were analyzed with the SPSS package program. Frequency analysis was applied to the analyzed data first, and then arithmetic averages of the variables included in the survey were calculated. The reliability measurement of the questionnaire was measured with the Cronbach Alpha coefficient, Two Independent Sample T-Tests, One-Way Variance (ANOVA) Analysis, Correlation and Regression analyses were applied.