A conceptual autonomous progress payment system integrated with blockchain and IoT
İnşaat sektöründe blockchain ve IoT teknolojileri ile entegre kavramsal otonom hakediş sistemi
  1. Tez No: 795433
  2. Yazar: MEHMET VEFA İLGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İnşaat sektöründe taraflar arası yapılan sözleşmelerde şeffaflık, yolsuzluk, güvenilirlik, zamanında yapılmayan ödemeler genel olarak ciddi sorunlar meydana getirmektedir. Bununla birlikte, uygulamada karmaşık sözleşme düzenlemeleriyle başa çıkmada, özellikle zamanında ödeme gereksiniminin karşılanması ve / veya nakit akışı istikrarının sağlanması açısından önemli zorluklar vardır. Bu konuyu ele almak için, bina projelerinde ödemeyi otomatikleştirmek, şeffaflaştırmak ve izlenebilir hale getirmek için akıllı sözleşmelerin benimsenmesinin süreçleri ve gereklilikleri bu tezde tartışılmaktadır. Robotik gerçeklik yakalama teknolojisi, Yapı Bilgi Modellemesi (YBM), Blokzincir ve Nesnelerin İnterneti teknolojisine dayalı akıllı sözleşmelerin entegrasyonu ile otomatik ödeme mekanizması oluşturulmuştur. Algılama, makine zekası ve yerleşik YBM kullanılarak, inşaatın mevcut durumu gözden geçirilir ve değerlendirilir. İçerik adreslenebilir dosya paylaşım platformunu kullanarak, ilerleme verileri yalnızca ödeme süreçlerini yönetmekle kalmayıp aynı zamanda kripto para birimi/belirteçler ve değiştirilemez belirteçler (NFT) kullanarak haciz hakları atayan akıllı bir sözleşmeye yayılabilir ve yayınlanabilir. Bu şekilde, geleneksel inşaat projeleri sözleşmelerinde ele alınan gereksinimler, hedefler, süreçler ve maddeler akıllı bir sözleşmeye dahil edilebilir ve yetkili finansal kurumlar aracılığıyla ödeme prosedürlerini otomatikleştirmek mümkün olur. Bu çalışma; güvenilir, şeffaf ve otonom bir ödeme sistemi oluşturarak sektördeki sorunlara çözüm bulmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Transparency, corruption, reliability, and payments that are not made on time generally pose serious problems in the contracts made between the parties in the construction sector. However, in practice there are significant difficulties in coping with complex contractual arrangements, especially in terms of meeting the need for paying on time and / or ensuring cash flow stability. To address this issue, the processes and requirements of adopting smart contracts to automate paying in building projects, make it transparent and traceable are discussed in this thesis. An automatic pay mechanism has been created with the integration of robotic reality capture technology, Building Information Modeling (BIM), Blockchain and smart contracts based on Internet of Things technology. By using detection, machine intelligence and BIM, the current state of the construction is reviewed and evaluated. Paying attention to the content Using the addressable file sharing platform, progress data can be disseminated and published to a smart contract that not only manages payment processes, but also assigns lien rights using cryptocurrency/tokens and non-exchangeable tokens (NFT). In this way, the requirements, goals, processes and items addressed in traditional construction project contracts can be included in a smart contract, and it becomes possible to automate pay procedures through authorized financial institutions. This study; it aims to find solutions to the problems in the sector by creating a reliable, transparent and autonomous pay system.