Garâyibü's-Sıgar'ın tahlili ve ilk 100 gazelinin dil içi çevirisi
Analysis of Garâyibüʼs-Sigar and intralingual translation of its first 100 ghazels
- Tez No: 795490
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT KAÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 564
Özet
Türk edebiyatının en tanınmış şairlerinden olan ve eserlerini millî bir dil bilinci ile kaleme alan Alî Şîr Nevâyî (1441-1501) sadece doğup yetiştiği ve yaşadığı çevrede değil bütün Türk dünyasında tanınmış, sonrasında ünü çağları aşmış kıymetli bir şahsiyettir. Klasik Çağatay edebiyatının oluşmasını ve gelişmesini sağlamış şair, âlim ve devlet adamı Nevâyî kültür dünyamıza, kaleme aldığı otuzdan fazla eseriyle katkıda bulunmuştur. Bu eserlerden bizim üzerinde çalıştığımız eseri ise şairin çocukluk döneminde -yirmi yaşına kadar- kaleme aldığını söylediği şiirlerinden oluşan Garâyibü's-Sıgar adlı dîvânıdır.“Garâyibü's-Sıgar'ın Tahlili Ve İlk 100 Gazelinin Diliçi Çevirisi”adlı tezimizde Alî Şîr Nevâyî'nin edebi kişiliğine dair yapılmış çalışmaları bir adım öteye taşıyabilmek amacıyla dîvânda yer alan şiirler çeşitli yönlerden incelenmiştir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde Garâyibü's-Sıgar'da yer alan nazım şekilleri incelenmiş vezin, kafiye ve redif özellikleri tespit edilmiştir. İkinci bölümde dil ve üslup özellikleri ile belâgat ve sosyal muhtevaya dair incelemeler yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise dîvânda yer alan ilk 100 gazelin dil içi çevirisi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ali Sher Navayi (1441-1501), one of the most well-known poets of Turkish Literature and who wrote his works with a national language consciousness, is a valuable person who is known not only in the environment where he was born, raised and lived, but also in the whole Turkish world, and then his reputation exceeded the ages. The poet, scholar and statesman Navayi, who provided the formation and development of Classical Chagatai Literature, contributed to our cultural world with more than thirty works he wrote. Among these works, the work that we are working on is the dîvân named Garâyibüʼs-Sıgar, which consists of the poems that the poet says he wrote in his childhood -up to the age of twenty- In our thesis named“The Analysis of Garâyibüʼs-Sıgar and the Intralingual Translation of Its First 100 Ghazels”, the poems in the dîvân were examined from various aspects in order to take the studies on the literary personality of Ali Sher Navayi one step further. In the first part of this study, which consists of three parts, the verse forms in Garâyibü's-Sıgar were examined and the features of meter, rhyme and redif were determined. In the second part, language and stylistic features, rhetoric and content are examined. In the third part, intralingual translation of the first 100 ghazals in the dîvân is given.