Çayır ve kulübe: Yayla coğrafyasında türler arası cinsiyetli karşılaşmalar
Meadow and hut: Interspecies gendered encounters in the geography of high pastures
- Tez No: 795543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN ERTUĞRUL, PROF. DR. SİBEL YARDIMCI YALÇINTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nin belirli yaylalarındaki türler arası karşılaşmaları konu almaktadır. Dönüşmekte olan yaylacılığın yoğun kadın emeğine dayanması ve çoğunlukla sığır türleri için yapılan bir faaliyet olması sebebiyle özellikle kadınlar ve inekler arasındaki sosyal ilişkilere odaklanılmaktadır. Bu ilişkilerin incelenmesinde feminist metodoloji ve niteliksel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılmakta; görüşme, katılımlı gözlem ve çoklu türler etnografisinin verimlerinden yararlanılmaktadır. Araştırmanın sonuçları çayır, kulübe ve bunlarla ilişkili olan geçit figürleri kullanılarak üç başlık altında ele alınmıştır. Çayır figürü daha çok hayvan coğrafyalarına işaret ederken, kulübe yaylacıların anlatılarına ve hikayelerine odaklanmakta, geçit ise bir araştırmacı olarak belirli hayvanlarla karşılaşmalara dayanan etnografik gözlemleri ağırlıklı olarak içermektedir. Araştırma, sosyoloji, antropoloji, coğrafya, hayvan çalışmaları ve feminist çalışmaların kesişiminde, günümüzde sosyal bilimlere hayvan sorusunu dahil etmenin kaçınılmazlığına ve önemine işaret eden bir çalışma olarak okunabilir.
Özet (Çeviri)
This study is about interspecies encounters in certain high pastures of Turkey's Black Sea Region. It focuses on the social relations between women and cows amidst transhumance, currently undergoing a transformation, which is based on intense labor by women and is mainly related to the bovine animals. Feminist methodology and qualitative research methods and techniques are employed in examining these relations which include: interviews, participatory observation and multispecies ethnography. The research results are discussed under three headings, organized around the figures of meadow, hut and the related gate. While the meadow figure primarily refers to the animal geographies, the hut emphasizes the narratives and stories of the transhumance-practicing people, and the gate mainly covers ethnographic observations based on encounters with certain animals as a researcher. This research is located at the intersection of sociology, anthropology, geography, animal studies and feminist studies, pointing to the inevitability and significance of including the animal question in the social sciences today.