Madde kullanım bozukluğu olan bireylerde öz şefkatin damgalanma düzeyine etkisi
The effect of self-compassion on stigma level in individuals with substance use disorder
  1. Tez No: 795581
  2. Yazar: EMEL ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Araştırma, madde kullanım bozukluğu olan bireylerde öz şefkatin damgalanma düzeyine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel olarak planlanmış kesitsel bir çalışmadır. Materyal ve Metot: Araştırma Turgut Özal Tıp Merkezi psikiyatri polikliniğine başvuran madde kullanım bozukluğu tanısı almış 97 hasta ile tamamlanmıştır. Veriler, ''Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''Öz Şefkat Ölçeği Kısa Formu'' (ÖŞÖ-KF) ve ''Madde Kullanımı Damgalanma Mekanizması Ölçeği'' (MK-DMÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 paket programı ile Kolmogrov-Smirnov, ortalama/standart sapma, ortanca ve min-max, Pearson korelasyon testi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre hastaların MK-DMÖ toplam puan ortalamasının 46.55±12.10 olduğu ve alt boyutları incelendiğinde hastaların en çok onaylanan damgalama (17.10±6.20) yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. ÖŞÖ-KF toplam puan ortalaması 36.59±10.59 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The descriptive and correlational cross-sectional study aims to determine the effect of self-compassion on the level of stigmatization in individuals with substance use disorder. Material and Method: The study was completed with 97 patients diagnosed with substance use disorder who were admitted to Turgut Özal Medical Center psychiatric outpatient clinics. The data were collected using the“Introductory Information Form”, the“Self-Compassion Scale Short-Form (SCS-SF)”, and the“Substance Use Stigma Mechanism Scale (SU-SMS)”. Kolmogrov-Smirnov, mean/standard deviation, median and min-max, Pearson correlation test, and Simple Linear Regression Analysis were used for statistical evaluation of the data using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 package program. Results: According to the findings of the study, the mean total score of the patients on the SU-SMS was 46.55±12.10 and considering the sub-scales, it was found that the patients experienced the approved stigma most (17.10±6.20). The mean total score on the SCS-SF was 36.59±10.59.