Mide kanserinde OX40 ve IOX40L gen varyantları ve serum sox40l düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between OX40 and OX40L gene variants and serum sox40l level in stomach cancer
  1. Tez No: 911528
  2. Yazar: HAJIR MOOSA MOHAMMED AL-KHAFAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamız, mide kanserinde OX40 rs17568 ve OX40L rs1234313 gen polimorfizmlerinin sOX40 ve sOX40L serum düzeylerine etkilerinin mide kanseri riskinin ve hastalığın ilerleme süreciyle ilişkili prognostik parametrelerle olası bağlantılarının ortaya konulması amacıyla klinik ve histopatolojik parametrelerle birlikte incelemeyi hedeflemektedir. Çalışma, mide kanseri tanısı olan 88 hasta ve herhangi bir hastalığı bulunmayan 85 kontrol grubundan oluşan toplam 173 olgu ile gerçekleştirilmiştir. OX40 rs17568 ve OX40L rs1234313 genotipleri, Restriksiyon Parça Uzunluk Polimorfizm (RFLP) yöntemleri kullanılarak hasta ve kontrol gruplarında analiz edilmiştir. Ayrıca, serum sOX40 ve sOX40L düzeyleri ELISA yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study investigates the effects of OX40 rs17568 and OX40L rs1234313 gene polymorphisms on serum levels of sOX40 and sOX40L, and their potential associations with gastric cancer risk and disease progression. The study included 173 subjects: 88 gastric cancer patients and 85 healthy controls. OX40 rs17568 and OX40L rs1234313 genotypes were analyzed using Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP), while serum sOX40 and sOX40L levels were measured by ELISA.