Özgül öğrenme güçlüğü olan çocukların annelerinin mükemmeliyetçiliği ile çocukların sosyal duygusal beceri algısı arasındaki ilişkide: Aile ilişkilerinin aracı rolü
The role of family relations in the relationship between the perfectionism of the mothers of children with specific learning disabilities and the child's perceptions of social emotional skills
  1. Tez No: 795760
  2. Yazar: KEMAL KANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, özgül öğrenme güçlüğüne sahip olan çocukların annelerinin mükemmeliyetçiliği ile çocuklarının sosyal duygusal beceri algıları arasındaki ilişkide destekleyici ve engelleyici aile ilişkilerinin rolünü ortaya koymaktır. Araştırma, İstanbul ilinde yaşayan ve özgül öğrenme güçlüğü tanısı almış 288 çocuk ve bu çocukların anneleri ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Aile İlişkileri Ölçeği, Sosyal Duygusal Beceri Algısı Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Yürütülen araştırmada verilerin analizi için Yapısal Eşitlik Modellemesi uygulanmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda özgül öğrenme güçlüğüne sahip çocukların annelerinin mükemmeliyetçilikleri ile çocukların sosyal duygusal beceri algısının alt boyutlarından benlik saygısını artıran beceriler arasındaki ilişkide engelleyici aile ilişkilerinin aracı rolü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the role of supportive and obstructive family relationships in the relationship between the perfectionism of mothers of children with special learning disabilities and their children's perceptions of social emotional skills. The study was conducted with 288 children living in Istanbul and diagnosed with specific learning disabilities and their mothers. The data of the study was collected through the Frost Multidimensional Perfectionism Scale, the Family Relationship Scale, the Social Emotional Skills Perception Scale and the personal information form prepared by the researcher. To analize the data in the present study, Structural Equation Modeling was applied. As a result of the analyzes made, it was seen that obstructive family relationships play a mediating role in the relationship between the perfectionism of mothers of children with specific learning disabilities and the skills that increase self-esteem, one of the sub-dimensions of children's perception of social emotional skills.