Kişilik ve sağlık anksiyetesi arasındaki ilişkide bilişsel çarpıtmalar ve bilişsel abartma tarzının rolü: Bir yapısal eşitlik modellemesi çalışması
The role of cognitive distortions and looming cognitive style in the relationship between personality and health anxiety: A structural equation modelling study
- Tez No: 795761
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma kişilik ile sağlık anksiyetesi arasındaki ilişkide bilişsel çarpıtmalar ve bilişsel abartma tarzının aracılık rolü olup olmadığını test etmek amacıyla düzenlenmiştir. Çalışmanın örneklemi Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan 19 -73 yaş aralığında, 130 kadın ve 140 erkek olmak üzere toplam 270 kişiden oluşmaktadır. Bu çalışmada veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Beş Faktör Kişilik Ölçeği (BFKÖ), Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği , Bilişsel Abartma Tarzı Ölçeği- Yeniden Değerlendirilmiş (BATÖ -YD) Türkçe Formu ve Sağlık Anksiyetesi Envanteri (Kısa Versiyon) formları kullanılmıştır. Elde edilen veriler LISREL 8.80 programı vasıtasıyla Yapısal Eşitlik Modellemesi uygulanmıştır. Yol analizi sonuçlarına göre, kişilik ve bilişsel abartma tarzı arasındaki ilişkiye bilişsel çarpıtmaların aracılık ettiği, kişilik ile sağlık anksiyetesi arasındaki ilişkide ise bilişsel çarpıtmalar ve bilişsel abartma tarzının aracılık ettiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to test whether cognitive distortions and looming cognitive style play a mediating role in the relationship between personality and health anxiety. The sample of the study consists of a total of 270 people, 130 women and 140 men, between the ages of 19 and 73, living in various regions of Turkey. In this study, Demographic Information Form, Big Five Inventory (BFI), Cognitive Distortions Scale, Looming Maladaptive Style Questionnaire-Revised (LMSQ-R) Turkish Version and Health Anxiety Inventory (Short Version) forms were used as data collection tools. Structural Equation Modeling was applied to the obtained data by means of LISREL 8.80 program. According to the results of the path analysis, it was found that cognitive distortions mediated the relationship between personality and looming cognitive style, and cognitive distortions and looming cognitive style mediated the relationship between personality and health anxiety.