Yonga levha işlemede optimum kesme parametrelerinin belirlenmesi
Determination of optimum cutting parameters in particle board processing
  1. Tez No: 795781
  2. Yazar: İBRAHİM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde işletmelerin üzerinde durduğu en önemli konulardan biri üretim maliyetlerinin azaltılmasıdır. İşçilik, malzeme ve Genel üretim giderlerinde yapılacak iyileştirmeler karlılığı arttırmada önemli rol oynayacak ve işletmelere rekabet avantajı sağlayacaktır. Mobilya üretiminde en çok kullanılan malzemelerden olan yonga levhanın işlenmesinde CNC tezgahlar ve karbür kesici takımlar kullanılmaktadır. Bu kesici takımlar ilgili malzeme işlenirken yıpranmakta ve işletmeler için sürekli yenilenmesi gereken bir maliyet kalemi haline gelmektedir. Dolayısı ile ilgili kesici takımları en verimli haliyle kullanmak maliyetleri azaltmak açısından oldukça önemlidir. Bu çalışmada da mobilya sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın kesici takımların optimum işleme parametreleri belirlenerek kullanım ömrünün uzatılması ve kesici takım maliyetlerinin azaltılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda yonga levha (sunta) işleyen bir CNC freze tezgâhındaki kesici çapı 16 mm olan karbür kesici takımları için ilerleme hızı (4,8; 5,14; 5,86 ve 6,19 m/dak) ve devir hızı (15000,16000,17000 ve 18000 dev/dak) parametrelerinin optimum değerleri Taguchi deney tasarımı yöntemi ile belirlenmeye çalışılmıştır. Buna göre en iyi işleme parametreleri 18000 dev/dak devir hızı ile 4,8 m/dak ilerleme hızı olarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçları benzer levha ve kesici takım kullanan tüm mobilya ve benzeri sektörlerde kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most important issues that businesses focus on is reducing production costs. Improvements to be made in labor, material and general production expenses will play an important role in increasing profitability and will provide competitive advantage to businesses. CNC machines and carbide cutting tools are used in the processing of particle board, which is one of the most used materials in furniture production. These cutting tools wear out during the processing of the relevant material and become a cost item that must be constantly renewed for businesses. Therefore, using the relevant cutting tools in the most efficient way is very important in terms of reducing costs. In this study, it is aimed to reduce the cutting tool costs of a company operating in the furniture sector. In this context, the feed rate (4.8;5.14;5.86 and 6.19 m/min) and rotation speed (15000,16000) for carbide cutting tools with a cutter diameter of 16 mm on a CNC milling machine processing chipboard (chipboard) , 17000 and 18000 rpm) parameters were tried to be determined by Taguchi experimental design method. Accordingly, the best machining parameters were determined as 18000 rpm rotation speed and 4.8 m/min feed speed. The results of the study can be used in all furniture and similar sectors that use similar boards and cutting tools.